*Στο Απερτούρα: Λεόν – Κερετάρο 2-1

ΚΕΡΕΤΑΡΟ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλει πήρε την ισοπαλία 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κρουζ Αζούλ το Σάββατο, ωστόσο αυτός ήταν μόλις ο τρίτος της βαθμός στο Κλαουσούρα. Το αυτογκόλ του Λουίς Μιγκέλ Νοριέγκα στο 57ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως 17 λεπτά αργότερα διόρθωσε το λάθος του αυτό, βρίσκοντας δίχτυα στη σωστή εστία αυτή τη φορά. Πολύ καλό αποτέλεσμα για τον Χάιμε Λοθάνο στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της και πρέπει πλέον να χτίσει πάνω σε αυτό και να πάρει την πρώτη νίκη για το 2017. Ο Λοθάνο είναι μόλις 38 ετών και αν και δεν έχει προπονητική εμπειρία κατάφερε να κερδίσει το Κλαουσούρα 2016 με την Κερετάρο Κ20. Αν καταφέρει να επανάλαβει κάτι αντίστοιχο και με την πρώτη ομάδα, θα ήταν ένα πραγματικό θαύμα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κρουζ Αζούλ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΛΕΟΝ

Το πολύ κακό ξεκίνημα στη σεζόν συνέχισε η Λεόν, με μια εντός έδρας ήττα με σκορ 2-4 από την πρωτοπόρο Τιχούανα, το Σάββατο. Ο Ελίας Ερνάντεζ άνοιξε το σκορ για την Λεόν μετά από έξι λεπτά αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα τέρματα, πριν ο Κάρλος Αλμπέρτο Πένα μειώσει απλά για το τελικό αποτέλεσμα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Πλέον, η ομάδα του Χαβιέ Τορέντε βρίσκεται στην τρίτη θέση από το τέλος, με μόλις τέσσερις βαθμούς σε πέντε παιχνίδια. Πρέπει να διορθώσει την άμυνα πάση θυσία, καθώς μόνο η ουραγός Πουέμπλα έχει δεχθεί περισσότερα τέρματα από αυτή μέσα στο 2017.

Ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό στον αστράγαλο ο Αλεξάντερ Μέχια, που πήρε φανέλα βασικού κόντρα στην Τιχουάνα, όμως εκτός για ακόμη δυο αγωνιστικές θα παραμείνει ο τιμωρημένος Ντιέγκο Νοβαρέτι (ΑΜ 22/1), για φτύσιμο κόντρα σε αντίπαλο, στην αρχή της σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-4 από την Τιχουάνα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.