*Στο Απερτούρα: Τιχουάνα – Πούμας 1-0

ΠΟΥΜΑΣ

Μια απογοητευτική ήττα με 2-0 υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Πούμας, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μοντερέι, με την ήττα αυτή να είναι η πρώτη της μετά το πρώτο παιχνίδι της σεζόν κόντρα στην Γουαδαλαχάρα, εκτός. Παρότι είχε το 57% στην κατοχή της μπάλας, η Πούμας πραγματοποίησε λιγότερες φάσεις από τους γηπεδούχους και δέχθηκε δυο γκολ στα τελευταία λεπτά από τον Ντάρλον Παμπόν, λίγο πριν την αποβολή του Χεσούς Γκαγιάρδο στο 86ο λεπτό. Το αποτέλεσμα αυτό άφησε την ομάδα του Φρανσίσκο Παλένσια κάτω από την Μοντερέι, σε διαφορά γκολ. Ούσα έβδομη στην βαθμολογία, παραμένει σε τροχιά πλέι οφ, όμως έχουν ένα εξαιρετικά δύσκολο έργο απόψε.

Αμφίβολος παραμένει ο Αλεχάντρο Παλάσιος (ΤΕ 23/0), που αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα. Στη διάθεση του προπονητή τους είναι και πάλι οι Πάμπλο Μπαρέρα (ΕΠ 24/7) και Νίκολας Καστίγιο (ΕΠ 5/2), με τον Χεσούς Γκαγιάρδο (ΜΕ 24/3) να είναι τιμωρημένος μετά και την αποβολή του κόντρα στην Μοντερέι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Μοντερέι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΤΙΧΟΥΑΝΑ

Την εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Νεκάξα γνώρισε από την πλευρά της και η Τιχουάνα, με τον Χουάν Μάρτιν Λουσέρο να βρίσκει δίχτυα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και να μειώνει για την ομάδα του, μετά και τα δυο τέρματα που πέτυχε ο Κλαούντιο Ριάνο για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Μιγκέλ Ερέρα είχε επικρατήσει στα δέκα από τα έντεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, αλλά άξιζε την ήττα από τη Νεκάξα και πρέπει τώρα να βρει και πάλι ψυχολογία. Η ήττα αυτή έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα και έριξε την Τιχουάνα στη δεύτερη θέση, όμως είναι σχεδόν σίγουρο πως θα καταφέρει να πάρει μια θέση στα πλέι οφ.

Αμφίβολος εξακολουθεί να είναι ο Αλεχάντρο Γκουίδο (ΜΕ 0/0), ο οποίος παρέμεινε για αρκετό καιρό εκτός δράσης λόγω ρήξης χιαστού συνδέσμου, ενώ για αρκετό καιρό θα παραμείνει εκτός και ο Γιασέρ Κορόνα (ΜΕ 6/1), που υποβλήθηκε σε μια χειρουργική επέμβαση στον λαιμό. Αμφίβολος λόγω τραυματισμού είναι και ο Μάικλ Ορόσκο (ΜΕ 20/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Νεκάξα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.