*Στο Απερτούρα: Τζαγκουάρες – Πουέμπλα 0-3

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Στην εκτός έδρας “λευκή” ισοπαλία κόντρα στην Κλαμπ Αμέρικα το Σάββατο, ένα καλό αποτέλεσμα κόντρα σε μια από τις πιο δυνατές ομάδες του Μεξικού. Ωστόσο, η Πουέμπλα παραμένει χωρίς νίκη στη σεζόν και αυτός ήταν μόλις ο τρίτος της βαθμός στις έξι πρώτες αγωνιστικές της σεζόν. Έχοντας ηττηθεί στα τρεις από τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές για το 2017, δείχνει μια σχετική βελτίωση από τότε που ανέλαβε ο Χοσέ Καρντόσο, μετρώντας δυο σερί ισοπαλίες. Παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και τρίτη από το τέλος στην τελική κατάταξη και στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Πρέπει να αρχίσει να μαζεύει βαθμούς κόντρα σε κατώτερες ομάδες όπως είναι η Τζαγκουάρες, εάν θέλει φυσικά να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Μεσοβδόμαδα, η Πουέμπλα φιλοξένησε την Μινέρος ντε Ζακατέκας για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Ένα τέρμα από τον Αμιόνε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην Πουέμπλα. Με εφτά βαθμούς μετά από τρία παιχνίδια, η Πουέμπλα είναι στην πρώτη θέση, με πέντε βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Μινέρος ντε Ζακατέκας και έξι από την ουραγό Άτλας.

Αμφίβολος για την σημερινή αναμέτρηση είναι ο Νταβίντ Τολέδο (ΜΕ 21/0), λόγω τραυματισμού, με τον Ντάμιαν Σμιντ (ΑΜ 6/0) να είναι και πάλι στην διάθεση του προπονητή του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μινέρος ντε Ζακατέκας για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ

Την εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Μονάρκας, γνώρισε η Τζαγκουάρες, την προηγούμενη εβδομάδα, με τον Κρίστιαν Μπερμούντεζ να μπαίνει ως αλλαγή στο παιχνίδια και να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να χαρίσει ένα βαθμό στην ομάδα του, όταν και αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 86ο λεπτό. Αυτή η ήττα διατήρησε την Τζαγκουάρες στην τρίτη από το τέλος θέση στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ έχει μειωθεί η διαφορά της από την ουραγό Μονάρκας. Η ομάδα του Σέρχιο Μπουένο έχει κερδίσει μόλις μια φορά στα 16 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος και θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε μια ομάδα που επίσης μάχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Μεσοβδόμαδα, η Τζαγκουάρες φιλοξενήθηκε από τη Νεκάξα για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το δέκατο μόλις λεπτό, εν τέλει έκανε την ανατροπή με τα τέρματα των Μίνο (68′) και Εσκέδα (87′). Με τέσσερις βαθμούς σε τρία παιχνίδια, “συγκατοικεί” στην κορυφή με τη Νεκάξα, ούσα ένα βαθμό πάνω από την Εστάντος ντε Μέξικο, που έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Αμφίβολος για το αποψινό παιχνίδι είναι ο Χεσούς Εσκομπόζα (ΜΕ 15/1), καθώς αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση του κυπέλλου με τη Νεκάξα. Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες θα δώσουν κανονικά το παρών στην αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Νεκάξα για το Κύπελλο.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.