*Πρώτος γύρος στο Κύπελλο Μεξικού. Σε αυτή τη φάση συμμετέχουν 27 ομάδες (15 από την πρώτη κατηγορία και 12 από τη δεύτερη), οι οποίες είναι χωρισμένες σε εννέα ομίλους των τριών. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δυο πρώτοι του κάθε ομίλου. Δεν συμμετέχουν οι ομάδες του παίζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ (Τίγκρες, Πούμας, Πατσούκα), ενώ μετά τη μη συμμετοχή των ομάδων στο Κόπα Λιμπερταδόρες, οι Τιχουάνα, Κλαμπ Αμέρικα και Γουαδαλαχάρα παίρνουν κανονικά συμμετοχή στη διοργάνωσης.

*Τέταρτος όμιλος: Πουέμπλα 1β. (1 αγ.), Μινέρος ντε Ζακατέκας 1β. (1 αγ.), Άτλας Λαγκούνα 0β. (0 αγ.)

ΠΟΥΕΜΠΛΑ (Α’)

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου η Πουέμπλα, μπαίνοντας με το αριστερό στη διοργάνωση. Πιο συγκεκριμένα, το σύνολο του Ρικάρντο Βαλίνο φιλοξενήθηκε από την Μινέρος ντε Ζακατέκας, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το τέρμα του Αμιόνε στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, ένα λεπτό πριν το φινάλε δέχθηκε την ισοφάριση, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Αρνητικό αποτέλεσμα για την Πουέμπλα, κόντρα σε μια ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας. Πλέον, “καλείται” να πάρει τη νίκη κόντρα στην Άτλας, καθώς ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα θα την αφήσει πίσω στη μάχη για την πρώτη θέση.

Μετά από τρεις αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα, η Πουέμπλα αγνοεί τη νίκη, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και δυο ήττες. Μετά τις ήττες από Μοντερέι (2-3) και Τιχουάνα (6-2), η ομάδα του Ρικάρντο Βαλίνο φιλοξένησε την Κερετάρο, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και τη μεταξύ τους “λευκή” ισοπαλία. Με μόλις ένα βαθμό είναι στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από την άποντη Κλαμπ Αμέρικα, που έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Δεν έχει επικρατήσει σε κανένα από τα τελευταία εφτά παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κερετάρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).

ΑΤΛΑΣ (Α’)

Στη μάχη του κυπέλλου ρίχνεται απόψε η Άτλας, η οποία ευελπιστεί να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της με ένα θετικό αποτέλεσμα. Στο προηγούμενο κύπελλο, ήταν απούσα, λόγω της κακής παρουσίας που είχε στο πρωτάθλημα. Σε τρία παιχνίδια για τη φετινή σεζόν, έχει απολογισμό μια νίκη και δυο ήττες, όλα σε παιχνίδια πρωταθλήματος. Την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενήθηκε από την Βερακρούζ, στην έδρα της οποίας και ηττήθηκε με 1-0. Το τέρμα του Λεομπάρντο Λόπεζ στο 20ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στην Βερακρούζ, με την Άτλας να μην φτάνει ποτέ στην ισοφάριση, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Με τρεις βαθμούς είναι στην 12η θέση μαζί με τις Νεκάξα, Τζαγκουάρες και Λεόν. Δεν έχει κερδίσει στα τελευταία έντεκα παιχνίδια μακριά από την έδρα της, όπου και μετράει τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες, σε όλες τις διοργανώσεις.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Βερακρούζ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.