Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

«Περίπατος» αποδείχτηκε για την Αϊντχόφεν το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τσβόλε την περασμένη εβδομάδα. Πήρε απ’ την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 35’ και το ματς πήρε οριστικά το δρόμο του. Δεν έριξε ρυθμούς η PSV στο δεύτερο 45λεπτο, έκανε τη μια φάση μετά την άλλη, τελικά βρήκε άλλα δύο γκολ μετά το 86’ με τους Ντε Γιονγκ και Μπέργκφαϊν για να κλείσει αυτό το εμφατικό 0-4. Ήταν σίγουρα η πιο πειστική εμφάνιση των πρώτων τριών αγωνιστικών για την ομάδα του Φιλίπ Κοκού, με τον έμπειρο κόουτς να τονίζει ότι έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος απ’ όσα είδε. Δεν αγωνίστηκε νεοαποκτηθείς μέσος Ράμσελαρ (5 εκ. ευρώ από Ουτρέχτη), η μεσαία γραμμή ισχυροποιήθηκε ακόμη περισσότερο με την προσθήκη μέσω δανεισμού του Σιμ Ντε Γιονγκ απ’ τη Νιουκάστλ για τον επόμενο χρόνο. Η υπεροπλία στον άξονα της μεσαίας γραμμής (υπάρχουν επίσης οι Πρέπερ, Γκουαρδάδο και Χέντριξ) φέρνει σκέψεις για 4-4-2, ελλείψει αρκετών «καθαρών» εξτρέμ. Σ’ αυτό το κομμάτι, υπήρξε ενίσχυση με τον Ολεκσάντρ Ζιβτσένκο, ο οποίος έρχεται ως δανεικός απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά το νεαρό της ηλικίας του (19 ετών) καθιστά αμφίβολο το αν η προσθήκη θα «πιάσει».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Αϊντχόφεν με 0-4 επί της Τσβόλε. Από ένα γκολ οι Ντε Γιονγκ, Χέντριξ, Ισιμάτ-Μιρίν και Μπέργκφιν.

Στατιστικό: 3/3 νίκες μετράει η Αϊντχόφεν, οι δύο συνοδεύτηκαν από Over 2,5.

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Η μεγαλύτερη απογοήτευση των πρώτων τριών αγωνιστικών είναι η Γκρόνινγκεν, μια ομάδα που μας είχε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια σε πολύ πιο ανταγωνιστικές παρουσίες. Μετά τον εντός έδρας διασυρμό της πρεμιέρας κόντρα στη Φέγενορντ (0-5) και το εκτός έδρας 2-0 απ’ την Εξέλσιορ, η ομάδα του Έρνεστ Φάμπερ ηττήθηκε εντός έδρας 3-4 απ’ την Τβέντε. «Απούσα» απ’ το γήπεδο η Γκρόνινγκεν στο πρώτο ημίχρονο, η άμυνα της ήταν απλά ανύπαρκτη και η Τβέντε βρήκε πολύ εύκολα τρία γκολ. Πίστεψε στην ανατροπή και βγήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος, τα κατάφερε με τα γκολ των Μάχι, Ιντρίσι και Χούσεν, ωστόσο η αστεία αμυντική συμπεριφορά της έδωσε την ευκαιρία στην Τβέντε να βρει τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις και να φύγει νικήτρια. «Ό,τι λάθος γίνεται στην άμυνα το πληρώνουμε», είπε ο Φάμπερ, που μπορεί να το ρίχνει στην τύχη, αλλά το γεγονός ότι η ομάδα του έχει δεχτεί 11 γκολ σε τρία ματς μάλλον το λες ανικανότητα. Τάσεις φυγής απ’ τον επιθετικό Χούσεν, ο οποίος θέλει να παίζει περισσότερο και εκφράζει διαρκώς παράπονα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-4 για την Γκρόνινγκεν κόντρα στην Τβέντε. Προηγήθηκε 0-3 η Τβέντε με χατ-τρικ του Ουνάλ, απάντησε η Γκρόνινγκεν ισοφαρίζοντας 3-3 μέχρι το 84’, το τελικό 3-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Όστερφαϊκ.

Στατιστικό: 11 γκολ έχει δεχτεί σε τρία ματς η Γκρόνινγκεν.