Στον πρώτο γύρο: Μπενεβέντο – Προ Βερτσέλι 1-1

* Η Μπενεβέντο σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μπενεβέντο για το πρωτάθλημα.

ΠΡΟ ΒΕΡΤΣΕΛΙ

Κάτω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί απευθείας στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας βρίσκεται η Προ Βερτσέλι μετά το πέρας 25 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα. Στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε το συγκρότημα του Λόνγκο αγνοεί τη νίκη (μία ισοπαλία, τρεις ήττες). Πιο συγκεκριμένα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Τσιταντέλα (0-0 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τραπάνι (3-1 εντός έδρας), Σπέτσια (2-0 εκτός έδρας) και Άσκολι (3-1 εκτός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία μεσοβδόμαδα για την εξ αναβολής 22η αγωνιστική οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4’ με τον Ορσολίνι, προτού ο Φαβίλι διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 38’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 50’ ο Ορσολίνι έκανε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 83’ με τον Κονατέ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Προ Βερτσέλι για την ίδια διοργάνωση σημειώθηκε στις 30 Δεκεμβρίου του 2016 κόντρα στη Φροζινόνε (2-0).

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Προ Βερτσέλι από την Άσκολι, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπενεβέντο δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στον Stoiximan)

Το Προ Βερτσέλι – Μπενεβέντο παίζει στον Stoiximan

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Μετά την εκτός έδρας ήττα με 2-0 που γνώρισε από την Σπαλ στις 21 Ιανουαρίου η Μπενεβέντο επικράτησε των Κάρπι (3-0 εντός έδρας) και Λατίνα (2-1 εντός έδρας), ενώ στο ενδιάμεσο αυτών μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Ελλάς Βερόνα (2-2 εκτός έδρας). Κόντρα στη Λατίνα την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κόρβια στο 20’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Πέτσι. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, διαμόρφωσε στο 61’ ο Σισιρέτι.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Λατίνα αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 45’, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντι Ματέο. Χωρίς νίκη παραμένουν οι «μάγισσες» στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε goal-goal. «Ψάχνουμε την εκτός έδρας νίκη, αλλά δεν έχουμε εμμονή με αυτή. Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε τον αντίπαλο, αλλά τη δική μας εμφάνιση», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπενεβέντο, Μάρκο Μπαρόνι.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπενεβέντο στην έδρα της επικρατώντας με 2-1 της Λατίνα, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπενεβέντο αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.