*Πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η μοναδική πρότερη μεταξύ τους συνάντηση ήταν ένα φιλικό παιχνίδι στις αρχές Ιανουαρίου του τρέχοντος έτους. Η Λουντογκόρετς είχε επικρατήσει με 2-1.

*Μόλις μια νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια της στη διοργάνωση η Πλζεν, αήττητη στα τελευταία πέντε η Λουντογκόρετς, ανεξαρτήτως έδρας.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Λουντογκόρετς – Πλζεν 2-0): Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο η Λουντογκόρετς προηγήθηκε με πέναλτι του Μότι στο 51’ και διπλασίασε το προβάδισμά της με τέρμα του Μισιτζιάν 13 λεπτά αργότερα. Λίγα πράγματα η Πλζεν.

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ (ΤΣΕΧΙΑ)

Προδόθηκε από την επιλογή της να ρίξει μεγαλύτερο βάρος στην αμυντική λειτουργία στο πρώτο παιχνίδι και τώρα έχει ένα ολόκληρο βουνό να ανέβει, ούτως ώστε να καταφέρει να εξασφαλίσει την πρόκριση. Όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, η ομάδα που πηγαίνει να παίξει για δύο αποτελέσματα, τελικά βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Έτσι συνέβη και με την Πλζεν, που προσπάθησε να εξασφαλίσει την ισοπαλία στη Βουλγαρία, αλλά βρέθηκε να χάνει με 2-0 και να βλέπει την πρόκριση να απομακρύνεται αισθητά.

Στο πρώτο μέρος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, καταφέρνοντας να κρατήσει τους αντιπάλους μακριά από την περιοχή της. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως δέχθηκε γρήγορο γκολ (51’), με πέναλτι, το οποίο την έβγαλε από τους ρυθμούς της και την αποσυντόνισε. Η καθοδήγηση από τον πάγκο δεν ήταν η καλύτερη δυνατή και, μοιραία, δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 64’ που «ψαλίδισε» ακόμη περισσότερο τις ελπίδες της να περάσει στους ομίλους.

Θα αποτελέσει σημαντικό οικονομικό και ψυχολογικό πλήγμα, αν δεν τα καταφέρει, αφού στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις που βρέθηκε στα play-off, τα κατάφερε. Αυτή, βέβαια, είναι μόλις η πρώτη φορά που πηγαίνει να παίξει ρεβάνς έχοντας χάσει το πρώτο παιχνίδι, επομένως τα σχέδια της έχουν διαφοροποιηθεί αισθητά. «Οι ποδοσφαιριστές μας πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν να σκέφτονται τους εαυτούς τους και να παίξουν ως ομάδα» διεμήνυσε ο τεχνικός, Ρομάν Πίβαρνικ, αμέσως μετά το παιχνίδι πρωταθλήματος του Σαββάτου.

Κι εκεί, δεν τα πάει καλύτερα, αφού γνώρισε ήττα-σοκ εντός έδρας από τη Ζλιν με σκορ 2-0 που την άφησε ακόμη πιο πίσω από το ξεκίνημα. Χθες, έφτασε σε οριστική συμφωνία με τον ΠΑΟΚ για την απόκτηση του Εργκούς Κάτσε, ο οποίος θα αγωνιστεί ως δανεικός, αλλά υπάρχει οψιόν αγοράς για το επόμενο καλοκαίρι, αν ικανοποιήσει.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Ζλιν για το πρωτάθλημα Τσεχίας.

Στατιστικό: Στα τελευταία 4 παιχνίδια της για το Τσάμπιονς Λιγκ σημειώθηκαν Under 2,5 γκολ.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ (ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ)

Ο στόχος της δεύτερης παρουσίας στους «χρυσοφόρους» ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, μετά από αυτή του 2014, φαντάζει και είναι πιο κοντά από ποτέ για τη βουλγαρική ομάδα, δικαιώνοντας την προ εξαετίας διοικητική επιλογή για «στροφή» στη αγορά λάτιν ποδοσφαιριστών. Αντιμετώπισε με τον δέοντα τρόπο το πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στην έδρα της, γνωρίζοντας πως απέναντί της έχει μια πιο έμπειρη από αυτή ομάδα. Οδήγησε την αναμέτρηση σε σχετικά αργό ρυθμό με σκοπό να εκμεταλλευτεί ενδεχόμενα λάθη της Πλζεν, τα οποία και ήρθαν.

Στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε τίποτα το σημαντικό απέναντι στους Τσέχους, αλλά στο δεύτερο μέσα σε δεκαπέντε λεπτά, πέτυχε να φτάσει στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για πρώτο παιχνίδι, τέτοιας σημασίας. Η καλή εμφάνιση και, κυρίως, το αποτέλεσμα απέναντι στην Πλζεν, που πολλαπλασιάζει τις ελπίδες για πρόκριση στους ομίλους, της έδωσε την απαραίτητη ώθηση και για το πιο πρόσφατο παιχνίδι της για το εγχώριο πρωτάθλημα.

Εκεί, υποδέχθηκε τη Μοντάνα και φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να δείξει πως θέλει να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, σκόραρε μόλις στο τέταρτο λεπτό και έψαχνε απλώς ένα ακόμη γκολ, το οποίο θα της κλείδωνε και την επικράτηση. Αυτό έμελλε να έρθει, τελικά, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, επιτρέποντάς της στη συνέχεια να κάνει, ουσιαστικά, συντήρηση δυνάμεων.

Στο βουλγάρικο πρωτάθλημα, μετρά δύο νίκες και μία ήττα σε τρία παιχνίδια, αυτή στο εκτός έδρας ντέρμπι με 1-0 από τη Λέφσκι Σόφιας. Τα αγωνιστικά προβλήματα που υπήρχαν την προηγούμενη εβδομάδα, λύθηκαν κι έτσι, ο στόπερ Πλαστούν που ήταν τιμωρημένος, αναμένεται να επιστρέψει στην ενδεκάδα. Το ίδιο ισχύει και για τον μπακ Πρεπελίτα, που είχε μείνει εκτός αποστολής στην Τσεχία.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στη Μοντάνα για το βουλγαρικό πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Είναι αήττητη στα 5 τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει για το Τσάμπιονς Λιγκ.