ΠΕΤΡΟΛΟΥΛ

Στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία της Ρουμανίας θα αγωνίζεται από την επόμενη σεζόν και τυπικά πια η Πετρολούλ Πλοϊέστι. Η ομάδα του Ιονέλ Γκανέ είχε μια πιθανότητα να παίξει σε παιχνίδι μπαράζ, ωστόσο εξαντλήθηκε και αυτή η πιθανότητα μετά και την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής. Η Πετρολούλ φιλοξενήθηκε από την Βολουντάρι, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0, αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 35ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπένγκα. Αυτή ήταν και η πρώτη της ήττα μετά από δυο σερί νίκες κόντρα σε Κλουζ (1-0) και Πόλι Τιμισοάρα (3-2). Νικηφόρα τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Επικρατεί απογοήτευση στις τάξεις της μετά και τον υποβιβασμό στην δεύτερη κατηγορία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Βολουντάρι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΟΝΚΟΡΝΤΙΑ

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Κονκόρντια, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κλουζ. Η ομάδα του Αντριάν Φαλούμπ κατάφερε να επικρατήσει με 2-1, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πένα. Ωστόσο, αν και ισοφαρίστηκε στην επάληψη, κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 80ο λεπτό του αγώνα, ο Πουρέκε. Στην πέμπτη θέση των πλέι οφ η Κονκόρντια, μετρώντας 31 βαθμούς σε 12 δώδεκα παιχνίδια, ούσα αήττητη στα τρία τελευταία, με απολογισμό δυο νίκες και μια ισοπαλία. Έχει επικρατήσει στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μακριά από την έδρα της και θέλει μόλις ένα βαθμό για να εξασφαλίσει και τυπικά την παραμονή της. Αισιοδοξία για νίκη στο σημερινό παιχνίδι, ποντάροντας και στην αδιαφορία των γηπεδούχων.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κλουζ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.