* Στον 3ο όμιλο συμμετέχουν οι Μπενφίκα & Εστρέλα

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στο πρωτάθλημα (17/09): Πεναφιέλ – Μορεϊρένσε 1-1

ΠΕΝΑΦΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μπενφίκα Β’. Ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ για την Πεναφιέλ στο 63ο λεπτό, ο Εντούρ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 78’. Στο 89’ ο Μπράγκα έκανε το 1-2 ακισ το 90’ η Μπενφίκα Β’ έχασε πέναλτι.

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα και επί μέρους ρεκόρ 0-2-3 για την Πεναφιέλ. Με δόση τύχης πήρε το σαββατιάτικο “τρίποντο” στη Λισαβώνα, δεν ήταν καλύτερη των μικρών “αετών”, αποδείχθηκε απλά πιο κυνική στις στιγμές της.

Μείωσε έτσι την απόσταση από την πρώτη 3αδα στους τέσσερις πόντους, επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι είναι πιο αποτελεσματική μακριά από την έδρα της, όπου έχει κερδίσει τους 12/18 βαθμούς της.

ΠΕΝΑΦΙΕΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τοντέλα. Ο Άλβες έκανε το 1-0 στο 25ο λεπτό και ο Κοντισάνγκ ισοφάρισε για τη Μορεϊρένσε στο 89’.

Αποφασισμένη να επιστρέψει άμεσα στα “σαλόνια” της Πορτογαλίας η Μορεϊρένσε, έχει γίνει ήδη το ακλόνητο φαβορί για την 1η θέση της Segunda Liga και την απευθείας άνοδο έχοντας απόσταση 10 βαθμών από την 3η θέση!

Τη Δευτέρα δεν το έδειξε στην έδρα της σκληροτράχηλης Τοντέλα, που επίσης υποβιβάστηκε την άνοιξη από την Primeira, χρειάστηκε γκολ στο φινάλε για να αποφύγει την ήττα. Διαθέτει μακράν την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 31 γκολ ενεργητικό σε 13 παιχνίδια.

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγε να κάνει μεγάλη έκπληξη στην Πεδρέιρα για το θεσμό του Κυπέλλου, λύγισε στο 88’ από την Μπράγκα (2-1) για να αποκλειστεί.