Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΠΑΡΝΟΥ ΛΙΝΑΜ.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 15 αγωνιστικές και δεύτερη διαδοχική μετά και τη νίκη στο κύπελλο επί της Ταμέκα ΙΙ (1-2), πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Πάρνου, που μέχρι τότε μετρούσε μόνο ήττες. Η ομάδα του Μάρκο Λελόφ φιλοξένήθηκε από την Ρακβέρε, κόντρα στην οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου. Ωστόσο κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βουνκ στο 60ο λεπτό και εν τέλει πήρε τη νίκη με τον Τουτκ να σημειώσει το 1-2, ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της Πάρνου στο πρωτάθλημα μετά από 17 παιχνίδια, έχοντας ηττηθεί σε όλες τα προηγούμενα. Βρίσκεται στην ένατη και προτελευταία θέση της βαθμολογίας με έξι βαθμούς, πάνω μόνο από την ουραγό Ρακβέρε. Μια νίκη και εφτά ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της, χωρίς να έχει σκοράρει στα εφτά τελευταία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ρακβέρε για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΛΕΒΑΝΤΙΑ ΤΑΛΙΝ

Την τρίτη της διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, μετά και την ήττα 3-2 από την συμπολίτισσα Ινφονέτ, πανηγύρισε η Λεβάντια Ταλίν. Την προηγούμενη αγωιστική, η ομάδα του Σεργκέι Ράτνικοβ φιλοξένησε την Πάιντε, την οποία και φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα. Ο Χουντ στο 4ο και στο 19ο λεπτό έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του, με τον Κομπζάρ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 22′. Το τελικό σκορ διαμορφώρθηκε στο 90′ με τον Μορόζοφ. Με τη νίκη της αυτή, η Λεβάντια έφτασε τους 40 βαθμούς σε 17 παιχνίδια και παραμένει πρωτοπόρος της βαθμολογίας, ούσα ένα βαθμό πάνω από την δεύτερη Ινφονέτ. Αήττητη εντός έδρας στο πρωτάθλημα, μετρώντας έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες σε εννέα αντίστοιχα παιχνίδια. Διαθέτει μια από τις καλύτερες άμυνες στην κατηγορία, με εννέα τέρματα στο παθητικό της.

Μεσοβδόμαδα φιλοξενήθηκε από την ΗΒ Τόρσχαβν, από τους Νήσους Φερόε, για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στα πλαίσια του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο Ταλίν. Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, οι Εσθονοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 0-2, με τους Κόμπζαρ (71′) και Μίραντσουκ (90′) να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Σπάρτα Πράγας από την Τσεχία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της ΗΒ Τόρσχαβν για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.