* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Σαμπντόρια για το πρωτάθλημα.

* Η Παλέρμο παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Σαμπντόρια σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Παλέρμο με αντίπαλο τη Σαμπντόρια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΑΛΕΡΜΟ

Μετά από 13 ολόκληρες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και οχτώ ήττες, η Παλέρμο κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα την προηγούμενη βδομάδα, παραμένοντας ζωντανή στη μάχη για παραμονή στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Πιο συγκεκριμένα μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στην Αταλάντα (2-2 εντός έδρας) το συγκρότημα του Μπαλαρντίνι επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Φροζινόνε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζιλαρντίνο έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τραϊκόφσκι. Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένουν οι Σικελοί στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Στις τέσσερις δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν και η Παλέρμο συγκέντρωσε συνολικά 32 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Φροζινόνε και τρεις λιγότερους από την Κάρπι και τη ζώνη ασφαλείας. Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ ο πρόεδρος της Παλέρμο, Μαουρίτσιο Τζαμπαρίνι, ενδέχεται να πουλήσει το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών του συλλόγου για να αγοράσει τη Μόντενα, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας ποδοσφαίρου της χώρας. «Αν ονειρεύομαι την παραμονή; Για την ώρα έχουμε στο μυαλό μας μόνο τη Σαμπντόρια», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Παλέρμο.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε από την έδρα της Φροζινόνε η Παλέρμο επικρατώντας με 2-0, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Παλέρμο αγνοεί τη νίκη στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Οχτώ βαθμούς κατάφερε να αποσπάσει η Σαμπντόρια στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα σε αυτές επικράτησε των Ουντινέζε (2-0 εντός έδρας) και Λάτσιο (2-1 εντός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Φιορεντίνα (1-1 εκτός έδρας) και Σασουόλο (0-0 εκτός έδρας). Παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μίλαν, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 1-0 στις 17 Απριλίου. Κόντρα στη Λάτσιο την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Τζόρτζεβιτς μόλις στο 3’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 20’ από τον Φερνάντο. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε 12 λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Ντε Σιλβέστρι.

Δύο βαθμούς μακριά από τη μαθηματική παραμονή της στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν, βρίσκεται η «Ντόρια». Χωρίς ήττα παραμένουν οι Γενοβέζοι στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις δύο σημειώθηκε no-goal. «Ο Μοντέλα θα είναι προπονητής της ομάδας και την επόμενης σεζόν», υπογράμμισε με δηλώσεις του στα ιταλικά ΜΜΕ ο ιδιοκτήτης της Σαμπντόρια, Μάσιμο Φερέρο. «Συνεχίζω να επενδύω στο σύλλογο, δεν πρόκειται να τον πουλήσω», κατέληξε χαρακτηριστικά.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Σαμπντόρια στην έδρα της επικρατώντας με 2-1 της Λάτσιο, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σαμπντόρια αναδείχθηκε ισόπαλη στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.