*2ος γύρος του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Οι αγώνες είναι νοκ – άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειασθεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΟΞΦΟΡΝΤ (L1)

Αν και τα χρειάσθηκε κόντρα στην Πιτέρμπορο, η Όξφορντ κατάφερε χάρη σε τέρμα του Μαγκίρε στις καθυστερήσεις να πάρει νίκη ψυχολογίας (2-1). Επιστροφή στις επιτυχίες, έπειτα από δυο σερί ήττες για το συγκρότημα του Άπλετον που θέλει να δώσει σήμερα συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα κόντρα στην Μπράιτον. Δυσκολεύτηκε στον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ, όπου επικράτησε στην παράταση με 0-1 της Μπέρμιγχαμ. Το επίπεδο δυσκολίας έχει ανέβει, με την Όξφορντ να γνωρίζει πως κόντρα στην Μπράιτον δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη. Στο πρωτάθλημα της Α’ Αγγλίας βρίσκεται στην 19η θέση μετά το πέρασμα των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών, ενώ συνολικά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα της μόλις σε ένα παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Με 2-1 επικράτησε της Πιτέρμπορο η Όξφορντ για το πρωτάθλημα της League One.

Στατιστικό: Over 2,5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ (ΤΣΑΜΠ)

Ποιοτικότερη, αλλά και σε καλύτερο μομέντουμ η Μπράιτον θα προσπαθήσει να αποφύγει σήμερα δυσάρεστες εκπλήξεις κόντρα στην Όξφορντ. Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία στον πρώτο γύρο, διέσυρε με 4-0 την Κόλτσεστερ και προκρίθηκε άνετε στον δεύτερο γύρο. Έχει ξεκινήσει δυνατά και στο πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ όπου βρίσκεται στη 2η θέση μετά το πέρασμα τεσσάρων αγωνιστικών και στο -2 από την κορυφή. Τελευταίο της παιχνίδι αυτό κόντρα στη Ρέντινγκ, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Παραμένει αήττητη στα πέντε πρώτα φετινά επίσημα παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Ρέντινγκ και Μπράιτον για το πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.