Στον πρώτο γύρο: Βαγιαδολίδ – Οβιέδο 1-0

ΟΒΙΕΔΟ

Σαφή βελτίωση στην απόδοσή της παρουσίασε η Οβιέδο στο νικηφόρο ματς της περασμένης αγωνιστικής με την Έλτσε, βάζοντας τέλος σε ένα σερί τριών διαδοχικών ηττών. Δίκαιο το τελικό 2-1, με τον Τοτσέ να ανοίγει το σκορ στο 49ο λεπτό και τον Σουσαέτα να κάνει το 2-0 στο 60′, πριν μειώσουν οι Ανδαλουσιάνοι στο 76′. Στη 10η θέση του πίνακα βρίσκεται το σύνολο από τα Αστούριας, το οποίο έχει σκοράρει και στα επτά τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Εξέτισε την ποινή του και είναι διαθέσιμος ο μέσος Νάντο, ενώ παραμένει ίδια η λίστα των απόντων: τραυματίας ο επιθετικός Μίτσου, εκτός αποστολής για τεχνικούς λόγους ο μπακ Γιοχάνεσον και ο μέσος Νεσπράλ. “Παρελθόν” αποτελεί από την ομάδα ο μέσος Εδού Μπεδία, που μετακόμισε στη Σαραγόσα.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της Έλτσε με 2-1.

Στατιστικό: G/G & Over 2,5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Το Οβιέδο – Βαγιαδολίδ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Ηθικό ακμαιότατο… και στο στρατόπεδο της Βαγιαδολίδ, που δείχνει ότι έχει βρει οριστικά τον καλό της εαυτό. Πέρασε με 0-1 από τη δύσκολη έδρα της Κάντιθ (σκόρερ ο Γιορντάν στο 17ο λεπτό), σημειώνοντας την τέταρτη νίκη της στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Εντός της ζώνης των πλέι οφ “στρογγυλοκάθονται” οι φιλοξενούμενοι, έχουν ως πρώτιστο στόχο τη σταθεροποίηση σε αυτό το… πάτωμα του πίνακα. Χρειάζεται, βέβαια, βελτίωση των εκτός έδρας επιδόσεων (σερί 2-1-3 στις τελευταίες έξι εξόδους πρωταθλήματος).

Μοναδική απουσία – αλλά ταυτόχρονα σημαντική – ενόψει του σημερινού ματς είναι αυτή του βασικού κίπερ Ισαάκ Μπεθέρα, ο οποίος υποφέρει από ενοχλήσεις. Δεν πρόκειται να “πειράξει” πολλά πράγματα στην ενδεκάδα ο Πάκο Ερέρα, με τον Χοσέ Αρνάιθ να “πιέζει” για επιστροφή στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το νικηφόρο 0-1 από την έδρα της Κάντιθ.

Στατιστικό: Τέταρτη νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (παίξτο στον Stoiximan).