*1ος γύρος του Λιγκ Καπ Ιρλανδίας. Οι αγώνες είναι μονοί και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Τρεις φορές έχουν αναμετρηθεί στο Λιγκ Καπ από το 2009 και έπειτα, δύο νίκες έχει η Ντροχέντα και μία η Μπρέι. Όλες οι νίκες, μάλιστα, σημειώθηκαν από την εκάστοτε φιλοξενούμενη ομάδα.

*Στο πρωτάθλημα (13/03): Μπρέι – Ντροχέντα 2-1.

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ (Α’)

Η Ντροχέντα ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, με 2Χ2 νίκες, απέναντι σε Γκαλγουέι (0-1) και Σεντ Πάτρικς (2-0). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Ακολούθησαν πέντε σερί ήττες, η τελευταία από αυτές την Παρασκευή (31/03) εκτός έδρας από την Ντάνταλκ με 3-1, οι οποίες την έχουν φέρει στην 10η θέση, σε σύνολο 12 ομάδων. Δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά έχει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, γεγονός στο οποίο στάθηκε και ο προπονητής της, Πιτ Μάχον, στις δηλώσεις του πριν από το σημερινό παιχνίδι, περιμένοντας από τους παίκτες του να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ο ΜακΓκίγκαν αποβλήθηκε στο προηγούμενο ματς απέναντι στην Ντάνταλκ, ωστόσο είναι διαθέσιμος για τη σημερινή αναμέτρηση

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ντάνταλκ για το πρωτάθλημα. Στο 25′ έχανε 2-0, μείωσε στο 32′ με τον Γκρίφιν και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 73′. Από ο 71′ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες.

Στατιστικό: Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Ντροχέντα.

Το Ντροχέντα – Μπρέι παίζει στον Stoiximan

ΜΠΡΕΪ

Όσα έρθουν και όσα… πάνε είναι συνήθως τα παιχνίδια της Μπρέι φέτος. Μετά από τις επτά πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος μετρά τέσσερις νίκες και τρεις ήττες με τέρματα 16 υπέρ και 14 κατά. Την Παρασκευή (31/03) πήρε σπουδαίο διπλό επί της Ντέρι, σε ένα ματς που προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε στη συνέχεια, για να πάρει τη νίκη στο φινάλε του αγώνα. Φιγουράρει στην 3η θέση της κατάταξης, ισόβαθμη με την Ντέρι, με την τελευταία, βέβαια, να έχει δύο παιχνίδια λιγότερα. Θα παραταχθεί σήμερα χωρίς σημαντικές απουσίες και με στόχο να επαναλάβει τη νίκη της επί της Ντροχέντα στο πρωτάθλημα, πριν από ένα μήνα περίπου, όταν και επικράτησε με 2-1, προκειμένου να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με 2-3 εκτός έδρας απέναντι στην Ντέρι. Προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο, μέχρι το 84′ είχε ισοφαριστεί σε 2-2 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις ο Κλάνσι.

Στατιστικό: Goal / Goal και Over 2.5 τα 6/7 παιχνίδια της στο φετινό πρωτάθλημα.