* Σημειώθηκε over 2,5 στα 18 από τα 22 τελευταία παιχνίδια της Νόριτς για το πρωτάθλημα.

* Η Νόριτς επικράτησε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Γουλβς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΟΡΙΤΣ

Μετά την εκτός έδρας ήττα με 1-0 που γνώρισε μεσοβδόμαδα από τη Σαουθάμπτον η Νόριτς τέθηκε νοκ άουτ από τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λονγκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε το συγκρότημα του Νιλ για το πρωτάθλημα πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή με αντίπαλο την Ντέρμπι Κάουντι (3-0 εντός έδρας) στις 2 του μηνός. Στις υπόλοιπες αναδείχθηκε ισόπαλο με την Μπρέντφορντ (0-0 εκτός έδρας), ενώ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Χάντερσφιλντ (2-1 εντός έδρας), Ρέντινγκ (3-1 εκτός έδρας) και Ρόδεραμ (2-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Γιέιτς.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 51’ με τον Τζερόμ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντεγιέμι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Νόριτς αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 18’, όταν ο Νέλσον Ολιβέιρα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για το πρωτάθλημα τα «καναρίνια» σημείωσαν τρεις νίκες και μία ήττα. Στις τρεις διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε η Νόριτς από την έδρα της Σαουθάμπτον γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 για το Κύπελλο Αγγλίας.

Στατιστικό: Η Νόριτς σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Γουλβς σε όλες τις διοργανώσεις.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΓΟΥΛΒΣ

Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Γουλβς σημείωσε τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε των Νότιγχαμ Φόρεστ (2-0 εκτός έδρας), Μπρίστολ Σίτι (3-2 εντός έδρας) και Άστον Βίλα (1-0 εντός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ (0-0 εκτός έδρας). Παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΚΠΡ (2-1 εντός έδρας). Κόντρα στην Άστον Βίλα την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μέισον στο 15’. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση το συγκρότημα του Λάμπερτ σημείωσε δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη των «λύκων» επί της Νόριτς σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται πριν από δέκα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 30 Ιανουαρίου του 2007. Με τη μορφή δανεισμού από την Ντέρμπι Κάουντι αποκτήθηκε ο επιθετικός Βέιμαν, ο οποίος αναμένεται να πραγματοποιήσει σήμερα το ντεμπούτο του. Δανεικός στη Μίλγουολ δόθηκε ο μέσος Γουάλας, ενώ μέχρι το τέλος της σεζόν ο μέσος Ονιάνγκου θα αγωνίζεται στην Μπαστιά.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Γουλβς στην έδρα της επικρατώντας με 1-0 της Άστον Βίλα, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Γουλβς για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)