23η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Καρλάιλ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον ΜακΓουίλιαμς στο 30’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Άρμερ στο 67’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Έντμοντσον στο 81’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπόουι στο 90+3’.

Το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος κατάφερε να σώσει η Νορθάμπτον. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο ημίωρο, στη συνέχεια υπέκυψε στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη την ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνά τους, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ακόμα πιο δύσκολη αναμέτρηση είναι προ των πυλών σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει τη 2η στο βαθμολογικό πίνακα Όξφορντ. Είναι σε καλή κατάσταση, μετράει τρεις νίκες και μία ισοπαλία στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της, έχοντας βρει δίχτυα στις τέσσερις από αυτές. Αμυντικά είναι επιρρεπής, καθώς κράτησε το μηδέν στην εστία της μόνο σε μία από αυτές, αν και δεν το «πλήρωσε».

Νορθάμπτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπέρτον, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Ροντρίγκες στο 25’ και το 2-0 ο ίδιος στο 83’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο ΜακΓκουέιν στο 89’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για την Όξφορντ. Είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, αν και το έργο της δεν αναμένεται εύκολο σήμερα. Αντιμετωπίζει τη νεοφώτιστη, αλλά μαχητική Νορθάμπτον και θα πρέπει να δείξει αρκετά καλό πρόσωπο ώστε να μπορέσει να περάσει από την έδρα της. Είναι εξαιρετική επιθετικά, σκοράρει με συνέπεια, αλλά είναι σε πολλές περιπτώσεις επιρρεπής στα μετόπισθεν.