ΝΟΜΕ ΚΑΛΙΟΥ

Αήττητη παραμένει εδώ και δεκατρία παιχνίδια πρωταθλήματος η Νόμε Κάλιου, η οποία έχει απολογισμό εννέα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σεργκέι Φράντσεβ φιλοξένησε την Πάρνου, της οποίας και επικράτησε με σχετική ευκολία, 3-0. Ο Πούργε στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να πάρει τη σκυτάλη ο Ντιμιτρίγεβ και σημειώσει δυο τέρματα (45’+2, 59′) και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Νόμε Κάλιου μετά από δυο σερί ισοπαλίες κόντρα σε Φλόρα Ταλίν (0-0) και Τρανς Νάβα (1-1). Στη δεύτερη θέση με 34 βαθμούς σε 15 παιχνίδια η Νόμς Κάλιου, ισοβαθμώντας με την Λεβάντια Ταλίν, ενώ απέχει δυο βαθμούς από την πρωτοπόρο Ταλίν Ινφονέτ, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Νικηφόρα και τα οκτώ εντός έδρας παιχνίδια της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας διατηρήσει το μηδέν στα έξι από αυτά, έχοντας παράλληλα και την καλύτερ άμυνα της κατηγορίας, με εφτά τέρματα στο παθητικό της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Πάρνου για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΛΕΒΑΝΤΙΑ ΤΑΛΙΝ

Επιστροφή στις νίκες για την Λεβάντια Ταλίν, μετά και την ήττα 3-2 από την συμπολίτισσα Ινφονέτ. Την προηγούμενη αγωιστική, η ομάδα του Σεργκέι Ράτνικοβ φιλοξενήθηκε από την Ρακβέρε Φλόρα, της οποίας και επικράτησε με σχετική άνεση, 0-4. Ο Ντάνι Ράτνικοβ ήταν αυτός που στο 31ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να διπλασιάζουν το σκορ στο 42′, με το πέναλτι του Άντον Μίραντσουκ. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 54′, ο Τάμπι Μάνγκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, με τον Καλγιουμάε να διαμορφώνει το τελικό σκορ (0-4), τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε. Με τη νίκη της αυτή, η Λεβάντια έφτασε τους 34 βαθμούς και ”συγκατοικεί” στη δεύτερη θέση με τη σημερινή της αντίπαλο, απέχοντας δυο βαθμούς από την πρωτοπόρο Ινφονέτ, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Το σημερινό παιχνίδι θα είναι και το τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας για την Λεβάντια, η οποία μετράει πέντε νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα μακριά από το σπίτι της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-4 επί της Ρακβέρε Φλόρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.