Στον πρώτο γύρο: Πρέστον – Νιούκαστλ 1-2

* Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Πρέστον για το πρωτάθλημα.

* Η Πρέστον γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Νιούκαστλ επικράτησε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Πρέστον σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Την ευκαιρία να «σφραγίσει» την απευθείας άνοδό της στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας έχει απόψε η Νιούκαστλ με νίκη κόντρα στην Πρέστον. Αφού επικράτησε των Γουίγκαν (2-1 εντός έδρας) και Μπέρτον Άλμπιον (1-0 εντός έδρας) στις αρχές του μήνα το συγκρότημα του Μπενίτεθ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λιντς (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σέφιλντ Γουένσντεϊ (2-1 εκτός έδρας) και Ίπσουϊτς (3-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 42’ με τον Σίαρς. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 62’ ο Μέρφι ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 69’ ο ΜακΓκόλντρικ έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την Ίπσουϊτς. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Χιούς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις δέκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «καρακάξες» για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν μόλις μία ήττα, αυτή από τη Φούλαμ (3-1) στις 11 Μαρτίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμε σημειώθηκε goal-goal. Στις 25 Οκτωβρίου του 2016 η Νιούκαστλ επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 6-0 της Πρέστον για το Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Νιούκαστλ από την Ίπσουϊτς, στο πλαίσιο της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Νιούκαστλ παραμένει αήττητη στα εννέα από τα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΠΡΕΣΤΟΝ

Κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν έχει η Πρέστον από τις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Γκρέισον προέρχεται από τρεις σερί ήττες κόντρα στις Λιντς (3-0 εκτός έδρας), Χάντερσφιλντ (3-2 εκτός έδρας) και Νόριτς (3-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Ντόρανς (28’) και Τζος Μέρφι (40’). Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 67’ ο Σπερ μείωσε σε 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάντισον.

Χωρίς νίκη παραμένει η Πρέστον στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. «Θέλουμε να ξεχάσουμε τον τρόπο που γνωρίσαμε την ήττα από τη Νόριτς την προηγούμενη βδομάδα και να επιστρέψουμε στις νίκες στο πρωτάθλημα. Δεν θέλουμε να διαγράψουμε την πολύ καλή πορεία που πραγματοποιήσαμε σε όλη τη σεζόν. Ελπίζω οι ποδοσφαιριστές μου να κάνουν όσο πιο άβολη γίνεται τη ζωή της Νιούκαστλ», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Πρέστον.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Πρέστον από τη Νόριτς, στο πλαίσιο της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Πρέστον δέχθηκε τουλάχιστον τρία γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.