* Η Ρόδεραμ γνώρισε την ήττα στα 13 από τα 14 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα 13 από τα 14 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ρόδεραμ για το πρωτάθλημα.

* Η Ρόδεραμ αναδείχθηκε ισόπαλη στο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα στο τέλος των 90’ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας πανηγύρισε μεσοβδόμαδα η Νιούκαστλ, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Μπέρμιγχαμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρίτσι μόλις στο 9’, προτού ο Γκουφράν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 34’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κότεριλ μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 71’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Ρίτσι. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Μπενίτεθ σημείωσε πέντε νίκες και δύο ήττες στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε.

Την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Μπρέντφορντ, συνεχίζοντας τη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου και την άμεση επάνοδο στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκέιλι στο 20’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 52’ με τον Βάιμπ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Μέρφι στο 79’. Στις 12 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση οι «καρακάξες» σημείωσαν οχτώ νίκες και τέσσερις ήττες (26-13 τα γκολ). Μετά την ποινή τιμωρίας πέντε αγωνιστικών που του είχε επιβληθεί ο μέσος Σέλβεϊ επιστρέφει και πάλι στη διάθεση του προπονητή του για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Νιούκαστλ στην έδρα της Μπρέντφορντ επικρατώντας με 2-1, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Νιούκαστλ για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΡΟΔΕΡΑΜ

Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Μπέρτον Άλμπιον (2-1 εντός έδρας) και Λιντς (3-0 εκτός έδρας) η Ρόδεραμ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Νόριτς την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Γιέιτς. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 51’ με τον Τζερόμ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντεγιέμι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Νόριτς αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 18’, όταν ο Νέλσον Ολιβέιρα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Το συγκρότημα του Γουόρνι συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη μακριά από την έδρα της, καθώς σε 13 αναμετρήσεις σημείωσε μία ισοπαλία και 12 ήττες (10-36 τα γκολ). Με τους 16 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει συνολικά η Ρόδεραμ συνεχίζει να βρίσκεται στον πάτο της κατάταξης, παραμένοντας το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία. Σήμερα ταξιδεύει στην έδρα της Νιούκαστλ για πρώτη φορά από το 1983. Σε επέμβαση υποβλήθηκε ο μέσος Φρέκλινγκτον για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στον αστράγαλο. Νοκ άουτ μέχρι το τέλος της σεζόν τέθηκε ο τερματοφύλακας Καμπ λόγω τραυματισμού στο γόνατο. Δεν αποκλείεται να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του ο νεοαποκτηθέντας τερματοφύλακας Ο’ Ντόνελ, ο οποίος αποκτήθηκε από την Μπρίστολ Σίτι.

Προηγούμενο ματς: Τους τρεις βαθμούς της νίκης πανηγύρισε η Ρόδεραμ στην έδρα της επικρατώντας με 2-1 της Νόριτς, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ρόδεραμ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα 13 από τα 14 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)