Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Η Μπράιτον σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Φούλαμ (1-0 εκτός έδρας) και Χάντερσφιλντ (2-1 εντός έδρας) στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος η Νιούκαστλ ανέβασε ρυθμούς, καταφέρνοντας να επικρατήσει των Ρέντινγκ (4-1 εντός έδρας) και Μπρίστολ Σίτι (1-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γκέιλι στο 19’. Μεσοβδόμαδα οι «ανθρακωρύχοι» επικράτησαν εντός έδρας με 2-0 της Τσέλτεναμ, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Τα γκολ για αυτούς σημείωσε ο Αγιόζε Πέρεζ (45’, 47’). Την απόκτηση του Γέλντιν (ΑΜ) από την Τότεναμ ανακοίνωσε η Νιούκαστλ. Ο 23χρονος Αμερικανός υπέγραψε πενταετές συμβόλαιο συνεργασίας μαζί της. Παράλληλα από αυτή αποχώρησε ο Κρουλ (ΤΕ), ο οποίος δόθηκε με τη μορφή δανεισμού στον Άγιαξ, ο οποίος έχασε τον Σίλεσεν (ΤΕ) που μετακόμισε στην Μπαρτσελόνα. Ο προπονητής της Νιούκαστλ, Ράφα Μπενίτεθ, δεν μπορεί να υπολογίζει στο επιθετικό δίδυμο των Γκέιλι και Μίτροβιτς για τη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην Μπράιτον.

Προηγούμενο ματς: Την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας πανηγύρισε η Νιούκαστλ επικρατώντας εντός έδρας με 2-0 της Τσέλτεναμ.

Στατιστικό: Η Νιούκαστλ επικράτησε στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Αήττητη παραμένει η Μπράιτον στις τέσσερις αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Χάτον επικράτησε των Νότιγχαμ Φόρεστ (3-0 εντός έδρας) και Ρόδεραμ (3-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Ντέρμπι Κάουντι (0-0 εντός έδρας) και Ρέντινγκ (2-2 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2’ με τον Σουίφτ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε έξι λεπτά αργότερα με τον Μπάλντοκ, ενώ στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου αυτοί πήραν προβάδισμα με τον Νόκαρτ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο ΜακΣέιν στο 59’. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Ρέντινγκ ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές την αναμέτρηση, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φαν ντεν Μπεργκ στις καθυστερήσεις. Μεσοβδόμαδα οι «γλάροι» πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας, επικρατώντας εκτός έδρας με 4-2 της Όξφορντ. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Αντεκούγκμπε (2’), Λούα Λούα (76’), Μανού (81’) και Χίμιντ (85’), ενώ για τους γηπεδούχους οι Τόμας (28’) και Κρόουλι (90’).

Προηγούμενο ματς: Το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας πήρε η Μπράιτον, επικρατώντας εκτός έδρας της Όξφορντ Γιουνάιτεντ με 4-2.

Στατιστικό: Η Μπράιτον γνώρισε μόλις μία ήττα στα 20 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.