*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Φιλαδέλφεια – Νέα Υόρκη 3-0, Φιλαδέλφεια – Νέα Υόρκη 0-2

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΡΕΝΤ ΜΠΟΥΛΣ

«Στραπάτσο» για τους Ρεντ Μπουλς το Σάββατο, όπου δεν κατάφεραν να συνεχίσουν την καλή παράδοση κόντρα στη συμπολίτισσα Νέα Υόρκη Σίτι. Έκαναν μια κακή εμφάνιση σ’ όλα τα επίπεδα και υπέστησαν δίκαιη ήττα 0-2 μέσα στο «σπίτι» τους, σκορ που θα μπορούσε να ήταν ακόμη υψηλότερο. Σε πολύ κακή ημέρα η άμυνα, προκάλεσε πολλά προβλήματα στη λειτουργία ολόκληρης της ομάδας και η ήττα ήταν αναπόφευκτη. Έγινε αποδέκτης έντονης κριτικής ο κόουτς Μαρτς, ο οποίος όμως συνεχίζει να υπεραμύνεται των επιλογών του και να αντιδρά στα σχόλια του Τύπου. Δεύτερη ήττα στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές για τους Ρεντ Μπουλς, που έμειναν στους 23 πόντους και υποχώρησαν στην 7η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, στο -1 απ’ την Ατλάντα. Το 0-2 απ’ τη Νέα Υόρκη ήταν μόλις η δεύτερη εντός έδρας ήττα φέτος, μετρούν ρεκόρ 5-2-2 με γκολ 11-8. Άγνωστο το πόσο θα ασχοληθούν με το Κύπελλο, καθώς η αναμέτρηση της ερχόμενης Τετάρτης με τη Νιου Ίνγκλαντ φαντάζει πιο σημαντική. Εκτός αυτού, υπάρχουν κι αρκετές απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 για τους Ρεντ Μπουλς κόντρα στη Νέα Υόρκη Σίτι.

Στατιστικό: Από 5/6 Under 2,5 έρχεται η Νέα Υόρκη Ρεντ Μπουλς (δες το στην Betshop).

Στοιχημάτισε τώρα στο Νέα Υόρκη Ρεντ Μπουλς – Φιλαδέλφεια

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

Μια νίκη που δεν άξιζε πανηγύρισε η Φιλαδέλφεια το περασμένο Σάββατο κόντρα στην Ουάσιγκτον με 1-0. Δεν μπήκε καλά στο ματς, θα μπορούσε να χάνει στα πρώτα 10 λεπτά, στη συνέχεια ισορρόπησε και σκόραρε στο 31’ με τον Πικό. Στο δεύτερο μέρος δε διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση, δέχτηκε πίεση απ’ τον αντίπαλο και χρωστά πολλά στον γκολκίπερ Μπλέικ, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο 70’ και έκανε φοβερή επέμβαση σε κλασική ευκαιρία της Ουάσιγκτον στις καθυστερήσεις. Ήταν «βάλσαμο» η νίκη για τη Γιούνιον, που ερχόταν από τρεις σερί ήττες και ήθελε να βγάλει αντίδραση. Ανέβηκε στους 19 πόντους και την 9η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, στο -5 απ’ τις θέσεις των πλέι οφ. Θα ασχοληθεί με το Κύπελλο η Φιλαδέλφεια, καθώς ο προπονητής Κέρτιν έχει επισημάνει ότι η ομάδα του έχει στόχους στη διοργάνωση. Επιστρέφει ο Τζόουνς (Μέσος, 9,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 για τη Φιλαδέλφεια κόντρα στην Ουάσιγκτον.

Στατιστικό: Από 3/4 εκτός έδρας NG έρχεται η Φιλαδέλφεια.