* Η Νασιονάλ αδυνατεί να σκοράρει στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Νασιονάλ επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπελενένσες σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ

Χωρίς να έχει κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον θα παραταχθεί η Νασιονάλ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Μανουέλ Μασάντο προέρχεται από τρεις σερί ήττες. Πιο συγκεκριμένα αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Εστορίλ (4-1 εντός έδρας) στις 10 Απριλίου ηττήθηκε από τις Πόρτο (4-0 εκτός έδρας), Μορεϊρένσε (1-0 εντός έδρας) και Αρούκα (3-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γουόλτερ Γκονζάλεζ (14’), με τον Ματέους να διπλασιάζει τα τέρματά τους στο 38’ από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 63’, ο Γουόλτερ Γκονζάλεζ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 40’, λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Μπελκαρουί. Τέσσερις νίκες και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Νασιονάλ στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις τρεις από αυτές σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε no-goal.

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Νασιονάλ από την Αρούκα, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Νασιονάλ γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ

Ισόβαθμη στους 37 βαθμούς είναι η Μπελενένσες με τη σημερινή αντίπαλό της Νασιονάλ. Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει το συγκρότημα του Ζούλιο Βελάσκεζ στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή με αντίπαλο τη Σετούμπαλ (1-0 εκτός έδρας) στις 10 Απριλίου. Στις υπόλοιπες μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τοντέλα (2-2 εκτός έδρας) και Ακαδέμικα (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα γνώρισε την ήττα από τις Σπόρτινγκ Λισαβόνας (5-2 εντός έδρας), Μποαβίστα (1-0 εκτός έδρας) και Πάκος Φερέιρα (2-0 εντός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Οσέι στο 21’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 51’, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Πελέ, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Μπελενένσες στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε no-goal.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Μπελενένσες από την Πάκος Φερέιρα, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.