* Στην Απερτούρα: Κομπρεσάλ – Ικίκε 1-2 (20/8)

* Στα 9/11 τελευταία παιχνίδια της Ικίκε στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

* Η Ικίκε σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Η Κομπρεσάλ έχασε τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Η Κομπρεσάλ έχανε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΙΚΙΚΕ

Συνέχεια στο εκπληκτικό ξεκίνημα που πραγματοποιεί στην Κλαουσούρα, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στο αντίστοιχο ξεκίνημα της Απερτούρα, θέλει να δώσει η Ικίκε, φτάνοντας στην τρίτη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, που θα τη διατηρήσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ψυχολογία της είναι στα ύψη μετά την εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-2 επί της Σαν Λουίς την περασμένη αγωνιστική, η οποία σημειώθηκε στις καθυστερήσεις και ήρθε να διαδεχθεί με τον καλύτερο τρόπο την εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Ουν. Ντε Τσίλε στην πρεμιέρα.

Αυτή τη φορά η Ικίκε αντιμετώπισε πολύ σημαντικά προβλήματα, αφού στο πρώτο μέρος αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα, ωστόσο με απίθανη αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τρία τέρματα μετά το 70’ και ολοκλήρωσε μια τρελή ανατροπή χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Τόρες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Απέδειξε, πάντως, εκ νέου ότι ουδείς μπορεί να την ξεγράψει από τη διεκδίκηση του τίτλου, αφού δείχνει διατεθειμένη να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της. Το θετικό ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, μάλιστα, είναι το γεγονός πως θα παραταχθεί σχεδόν πλήρης, με μοναδική απουσία αυτή του Πεναϊλίγιο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-2 επί της Σαν Λουίς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (Παίξτο στην Interwetten).

Το Α – Β παίζει στην Interwetten

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ

Από την άλλη πλευρά, η Κομπρεσάλ έδειξε τεράστια βελτίωση σε σχέση με την κάκιστη εμφάνιση και την ήττα με σκορ 2-0 στην έδρα της Άουνταξ Ιταλιάνο στην πρεμιέρα και έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη με σκορ 3-1 απέναντι στην Αντοφαγάστα. Το τελικό σκορ του αγώνα, βέβαια, δεν αντικατοπτρίζει και πολύ την εικόνα του αφού η Κομπρεσάλ στάθηκε αρκετά τυχερή στο να εκμεταλλευτεί και τα τρία σημαντικά λάθη στα οποία υπέπεσε η αντίπαλη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στην ανατροπή του 0-1 με το οποίο έχανε στο πρώτο μέρος.

Η σημερινή αναμέτρηση στην δυνατή έδρα της Ικίκε, πάντως, είναι μια εντελώς διαφορετική υπόθεση για την Κομπρεσάλ, η οποία προέρχεται από πέντε συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες και έχει σκοράρει μόλις δύο τέρματα στο ίδιο διάστημα. Συν τοις άλλοις, θα πρέπει να βρει λύσεις και σε μια σειρά από τραυματισμούς. Εκτός αποστολής έμειναν οι πολύτιμοι Νούνιες (Εξτρέμ, 13/1), Οταρόλα (Αμυντικός, 12/0) και Σαλαζάρ (Αμυντικός, 4/0), ενώ αμφίβολος δίνεται ο Καντέρο (Επιθετικός, 11/5).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 3-1 επί της Αντοφαγάστα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Έχανε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.