*Η αναμέτρηση δε θα διεξαχθεί στη φυσική έδρα της Μπαστιά στην Κορσική, αλλά στο γήπεδο «Parsemain» της περιοχής Φος σου Μερ στη νότια Γαλλία, λόγω τιμωρίας μετά τα όσα έγιναν στο ματς με τη Λυών (διακόπηκε οριστικά στο ημίχρονο).

*Στον πρώτο γύρο: Ρεν – Μπαστιά 1-2

*Από 4/6 μεταξύ τους Over 2,5 και G/G προέρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας.

*Δεν έχει νίκη η Μπαστιά στα τελευταία εφτά εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (0-5-2), ηττήθηκε μόλις τρεις φορές στα τελευταία 15 εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, μετράει συνολικό ρεκόρ 3-9-4.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα για την Μπαστιά, που πάντως συνεχίζει να έχει ελπίδες παραμονής. Δεν κατάφερε να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο εκτός έδρας κόντρα στην πιο ποιοτική Μπορντό, τη δυσκόλεψε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος ήταν απλά κατώτερη των περιστάσεων. Ακόμη μια ήττα για τους Κορσικανούς, οι οποίοι παραμένουν πρώτο φαβορί για τον απευθείας υποβιβασμό, εκτός αν βρουν τουλάχιστον τρεις νίκες στα πέντε ματς που απομένουν (χρωστούν κι αυτό με τη Λυών, που δεν τελείωσε ποτέ).

Στους 28 πόντους οι τυπικά γηπεδούχοι σήμερα, είναι πάντα ουραγοί στη βαθμολογία, στο -4 απ’ τη ζώνη των μπαράζ και στο -5 απ’ την απευθείας παραμονή. Σήμερα θα παίξουν σ’ ένα γήπεδο της Νότιας Γαλλίας (στην έδρα της Ιστρ), καθώς το «Φουριανί» τιμωρήθηκε απ’ την ομοσπονδία έπειτα απ’ τα επεισόδια που προκάλεσαν οι οπαδοί της ομάδας στο ματς με τη Λυών. Επιστρέφουν οι Ρόουζ (Αμυντικός, 9,0) και Κριβέλι (Επιθετικός, 20,8).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 για την Μπαστιά κόντρα στην Μπορντό. Ο Μάλκομ το 1-0 στο 55’, το 2-0 ο Σανκαρέ στο 69’, με 10 παίκτες απ’ το 75’ η Μπαστιά.

Στατιστικό: Από 5/6 εντός έδρας Under 2,5 προέρχεται η Μπαστιά (δες το στον Stoiximan).

Δείτε τα Προγνωστικά Α’ Γαλλίας (Κλικ εδώ)

*Μόλις μια νίκη μετράει φέτος η Ρεν σε 17 εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (1-8-8), δεν έχει διπλό στις τελευταίες 12 εξόδους της (0-7-5), έμεινε «άσφαιρη» στις πέντε.

ΡΕΝ

Σ’ ένα παιχνίδι που ξεκίνησε κεκλεισμένων των θυρών και εξελίχθηκε επεισοδιακά, η Ρεν έφυγε απ’ το «Ζοφρουά Γκισάρ» με τον πόντο. Λίγο μετά την έναρξη του αγώνα, κάποιες δεκάδες οπαδοί της Σεντ Ετιέν έκαναν έφοδο σε μια γωνιά των κερκίδων, άναψαν καπνογόνα, κινήθηκαν απειλητικά προς τον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει για τουλάχιστον 10 λεπτά την αναμέτρηση. Τελικά, οι οπαδοί αποχώρησαν, το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά, αλλά δε βρήκε ποτέ ρυθμό. Απ’ το ημίχρονο διαμορφώθηκε το σκορ, έγινε «ξενέρωτο» ματς στο δεύτερο 45λεπτο, δίκαιο το τελικό 1-1.

Ανέβηκαν στους 44 πόντους οι φιλοξενούμενοι, που καταλαμβάνουν την 9η θέση, στο -8 απ’ την 6η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο (αν πάρει το Κύπελλο η Παρί). Υπενθυμίζεται ότι έχουν κερδίσει μόλις δύο φορές στις τελευταίες 18 αγωνιστικές (2-11-5),  έχασαν μόλις δύο φορές στις τελευταίες 14 (2-10-2), ουσιαστικά πλέον δεν έχουν στόχο. Έδειξε να προβληματίζεται ο κόουτς Γκουρκίφ σχετικά με την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου στο γήπεδο Parsemain. Επιστρέφουν οι Ντανζ (Αμυντικός, 31,0) και Ζανβιέ (Μέσος, 1,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για τη Ρεν κόντρα στη Σεντ Ετιέν. Ο Μπέριτς το 1-0 στο 40’, ισοφάρισε ο Μεχέρ στο 45’.

Στατιστικό: Από 9/10 εκτός έδρας Under 2,5 προέρχεται η Ρεν στο πρωτάθλημα.