Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*Φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ Σκωτίας. Υπάρχουν οκτώ όμιλοι των πέντε ομάδων, με τα παιχνίδια να είναι μονά. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση του κάθε ομίλου, καθώς και οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι. Στον επόμενο γύρο έχουν προκριθεί αυτομάτως οι τέσσερις ομάδες που συμμετέχουν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις (Αμπερντίν, Σέλτικ, Χαρτς, Χιμπέρνιαν). Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί διαδικασία των πέναλτι.

*Βαθμολογία 6ου: Ρέιντζερς 9β (3αγ.), Στρανράερ 6β (2αγ.), Μάδεργουελ 3β (2αγ.), Αννάν, 0β (3αγ.), Ιστ Στέρλινγκ 0β (2αγ.).

ΜΑΔΕΡΓΟΥΕΛ (Πρέμιερσιπ)

Χωρίς να συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα η Μάδεργουελ επικράτησε της αδύναμης Άνναν Αθλέτικ με 3-1 (εκτός έδρας), πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο Κύπελλο, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρέιντζερς (0-2). Τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, καθώς η αντίπαλος της έβαλε δύσκολα (1-1), ωστόσο στην επανάληψη μέσα σ’ ένα δίλεπτο (61’, 63’) επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της και έφτασε δίκαια στην επικράτηση. Στόχος η κατάκτηση της πρώτης θέσης, η ήττα όμως από τη Ρέιντζερς την άφησε πίσω στον όμιλο. Είναι το φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, που λογικά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα κατακτήσει και βάση λογικής θα είναι στις καλύτερες δεύτερες που θα περάσουν στην επόμενη φάση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-1 επί της Άνναν Αθλέτικ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: 4/5 G/G και Over 2.5 μετράει η Μάδεργουελ στα φετινά επίσημα και φιλικά παιχνίδια της.

ΙΣΤ ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ (Football League Σκωτίας)

Από την άλλη πλευρά η Ιστ Στέρλινγκ υστέρησε σε ποιότητα και ηττήθηκε με 3-0 από την ισχυρή Ρέιντζερς (τέσσερις κατηγορίες διαφορά). Δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος (10’, 35’), διαδικαστικού χαρακτήρα η επανάληψη. Δεύτερη σερί ήττα και «τριάρα» για το σύνολο του Σλούντεν, το οποίο είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα από τη Στρανράερ (3-1 εκτός έδρας) και οι πιθανότητες που έχει για πρόκριση στον επόμενο γύρο είναι απειροελάχιστες, αν συνυπολογίσουμε και το όμιλο στον οποίο βρίσκεται. Αγνοεί τη νίκη εδώ και έξι παιχνίδια (πέρσι και φέτος), μετρώντας απολογισμό δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-0 από τη Ρέιντζερς.

Στατιστικό: Χωρίς νίκη εδώ έξι σερί αγώνες η Ιστ Στέρλινγκ (0-2-4).