* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε από το ημίχρονο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Μορεϊρένσε σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Μετά τη νίκη που πανηγύρισε κόντρα στην Πάκος Φερέιρα (2-0 εκτός έδρας) και την ισοπαλία με αντίπαλο τη Φεϊρένσε (1-1 εντός έδρας) η Μορεϊρένσε επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα την προηγούμενη βδομάδα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Αγκούστο Ινάσιο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μαρίτιμο, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 16’ ο Φρανσέρτζιο. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μορεϊρένσε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία φορά που η Μορεϊρένσε κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της Σπόρτινγκ Λισαβόνας χρονολογείται στις 21 Οκτωβρίου του 2012. Τότε κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Πορτογαλίας στην παράταση νικώντας με 3-2 (2-2 η κανονική διάρκεια). Στη διάθεση του προπονητή του βρίσκεται και πάλι ο Αντρέ Μίκαελ (ΑΜ), ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε. Εκτός αποστολής έμεινε ο Αρί Παπέλ (ΜΕ) ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Μορεϊρένσε από τη Μαρίτιμο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μορεϊρένσε για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ

Πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες, κράτησε το αήττητο σερί που «έτρεξε» στο πρωτάθλημα η Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Ζόρζε Ζέσους δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι με την Πόρτο, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τικίνιο στο 6’. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματά τους πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 60’ ο Α. Ρουίζ. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες είναι ο απολογισμός των «λιονταριών» στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση.

Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal. Την περασμένη σεζόν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Μορεϊρένσε για το πρωτάθλημα. «Θα δώσουμε μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση στην έδρα της Μορεϊρένσε. Γνωρίζω τους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί, έχουν ταλέντο και ποιότητα. Οι φανέλες δεν κερδίζουν τους αγώνες. Θα πρέπει να τα δώσουμε όλα στον αγωνιστικό χώρο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Ντάνιελ Ποντένσε (ΕΠ), ο οποίος στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος αγωνίστηκε με τη Μορεϊρένσε.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας από την Πόρτο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Σπόρτινγκ Λισαβόνας για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)