*Δείτε το παιχνίδι σε Live Stream στον Stoiximan.

*Δεν έχει ισοπαλία εντός έδρας η Μονπελιέ, μετράει ρεκόρ 8-0-10, με γκολ 24-23.

*Για πρώτη φορά αντιμέτωπος με τη Μονπελιέ τίθεται ο Ρολάν Κουρμπίς μετά την αποχώρηση του μεσούσης της φετινής σεζόν.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Της αρκούσε η ισοπαλία της Μονπελιέ την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Ρεμς, ωστόσο μπήκε στο ματς για να κερδίσει και τα κατάφερε. Έχοντας τον Μπουντεμπούζ σε εκπληκτικά κέφια (τρεις ασίστ), η ομάδα του Φρεντερίκ Χατζ προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου, ισοφαρίστηκε στο 83’, αλλά στα επόμενα τέσσερα λεπτά βρήκε δύο γκολ και «κλείδωσε» τη νίκη, παρά τη μείωση της Ρεμς στις καθυστερήσεις. Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τη Μονπελιέ, την έφερε στους 46 πόντους και το +10 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, τελειώνοντας ουσιαστικά τη σεζόν.

Θέλουν να τελειώνουν τη χρονιά με καλές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, στις τελευταίες δύο αγωνιστικές παίζουν με Ρεν (εντός) και Μονακό (εκτός), παιχνίδια όπου δεν είναι το φαβορί. Επιστρέφει ο βασικός στόπερ Χίλτον (34,1). Το σημερινό ματς αποκτά ιδιαίτερη σημασία λόγω της παρουσίας του Ρολάν Κουρμπίς στην άκρη του πάγκου της Ρεν, πρόσωπο που δεν είναι αρεστό στη διοίκηση της Μονπελιέ. Οι επιτελείς των γηπεδούχων θεωρούν ότι εμπαίχτηκαν απ’ τον έμπειρο κόουτς, ο οποίος παραιτήθηκε στο τέλος του 2015 δηλώνοντας «κουρασμένος», ωστόσο μερικές εβδομάδες αργότερα ανέλαβε τη Ρεν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Μονπελιέ με 2-3 επί της Ρεμς. Ο Καμαρά το 0-1 στο 38’, ισοφάρισε ο Ονιανζέ στο 83’, το 1-2 ο Κονγκρέ στο 84’, το 1-3 ο Σανσόν στο 86’. Μείωσε σε 2-3 ο Μπιφουμά στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από 10/14 εντός έδρας 2-3 Goal προέρχεται η Μονπελιέ.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μονπελιέ – Ρεν
Κλικ εδώ

*Τέσσερις ήττες υπέστη η Ρεν στα τελευταία 19 εκτός έδρας ματς για όλες τις διοργανώσεις, μετράει ρεκόρ 9-6-4, ωστόσο υπέστη όλες τις ήττες στις τελευταίες εφτά εξόδους της (2-1-4). Σκόραρε στα 16/20 εκτός έδρας ματς για όλες τις διοργανώσεις.

ΡΕΝ

«Αντίο» στην Ευρώπη λέει πλέον η Ρεν, μετά την καθίζηση των τελευταίων αγωνιστικών. Πήγε με πολύ κακή ψυχολογία κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν την περασμένη εβδομάδα, άντεξε στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε τέσσερα γκολ στο δεύτερο 45λεπτο και διασύρθηκε 4-0. Ήταν η τέταρτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει, προερχόταν από δύο σερί «σφαλιάρες» από Νις (3-0 εκτός έδρας) και Γκινγκάμπ (0-3 εντός), πήρε μόλις έναν πόντο εντός έδρας κόντρα στη Μονακό (1-1), κι αυτόν άδικα με γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει στο 80’.

Παρέμειναν στην 7η θέση οι «ρενουά» και βλέπουν τους κόπους μιας χρονιάς να χάνονται. Βρίσκονται στο -5 απ’ την πεντάδα και στο -4 απ’ την έκτη θέση, που υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Υποχρεωμένη να ψάξει 2/2 νίκες στα τελευταία ματς με Μονπελιέ (εκτός) και Μπαστιά (εντός) η Ρεν, αποτελέσματα, πάντως, που ακόμη κι αν έρθουν, το πιθανότερο είναι ότι δε θα αποδειχτούν αρκετά. Θα είναι τα τελευταία ματς του Κουρμπίς στον πάγκο των φιλοξενουμένων, με πιθανότερο αντικαταστάτη τον Κριστιάν Γκουρκίφ, πατέρα του άσσου της Ρεν, Γιοάν. Επιστρέφουν οι Γκροζίτσκι (Επιθετικός, 32,9) και Ντιάν (Αμυντικός, 20,5).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα για τη Ρεν με 4-0 απ’ την Παρί Σεν Ζερμέν. Δύο γκολ ο Ιμπραΐμοβιτς, από ένα οι Μάξουελ και Καβάνι, όλα στο δεύτερο μέρος.

Στατιστικό για στοίχημα: Από 7/8 Over 2,5 και G/G προέρχεται η Ρεν ανεξαρτήτως έδρας.