*Στο Απερτούρα: Πούμας – Μοντερέι 5-3

ΜΟΝΤΕΡΕΪ

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική η Μοντερέι, το Σάββατο, όταν έχασε το προβάδισμα που είχε στο πρώτο μέρος και αρκέστηκε στον ένα βαθμό με τη Νεκάξα, εκτός έδρας. Ο Ροτζέλιο Φούνες Μόρι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 39ο λεπτό, όμως η Νεκάξα βρήκε δίχτυα νωρίς στη επανάληψη και με 1-1 να παραμένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα. Η ομάδα του Αντόνιο Μοχάμεντ είναι μια από τις δυο ομάδες που παραμένουν αήττητες στη σεζόν, όμως το σερί από τις ισοπαλίες την άφησε στην όγδοη και τελευταία θέση των πλέι οφ με μόλις εφτά βαθμούς στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Αμφίβολος παραμένει ο Χεσούς Ζαβάλα (ΜΕ 0/0), που παρέμεινε για αρκετό καιρό εκτός αγωνιστικής δράσης, μετά και τη ρήξη χιαστού συνδέσμου που υπέστη. Εκτός για τις επόμενες μια με δυο εβδομάδες θα παραμείνει και ο Κάρλος Αντρές Σάντσεθ (ΜΕ 20/4), με τον Άλντο Ντε Νιγκρις (ΕΠ 11/1) να ξεπερνά το πρόβλημα του. Εξέτισσε και επέστρεψε και ο Έντουιν Καρδόνα (ΜΕ 16/2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νεκάξα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΠΟΥΜΑΣ

Από την πλευρά της, και η Πούμας προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Πατσούκα, την Κυριακή. Έχοντας προηγηθεί στο σκορ με το τέρμα του Ντάριο Βερόν, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, έδειχνε ικανή να πάρει τη νίκη, όμως δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση τέσσερα λεπτά πριν από το συμπλήρωση των 90 λεπτών. Παρόλα αυτά, το αποτέλεσμα αυτό άφησε την ομάδα του Φρανσίσκο Παλέντσια πάνω από την Πατσούκα στην τρίτη θέση, δυο βαθμούς μόλις μακριά από την πρωτοπόρο Τιχουάνα. Με τέτοιες εμφανίσεις, η Πούμας δείχνει ικανή να πάρει μια θέση στα πλέι οφ.

Αμφίβολος λόγω μυϊκού προβλήματος παραμένει ο Αλεχάντρο Παλάσιος (ΤΕ 23/0). Λόγω τραυματισμού, αμφίβολη είναι και η συμμετοχή των Πάμπλο Μπαρέρα (ΕΠ 23/7) και Νίκολας Καστίγιο (ΕΠ 4/2), εν αντιθέση με τον Ματίας Μπρίτος (ΕΠ 20/7) που είναι κανονικά στη διάθεση του προπονητή του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πατσούκα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.