ΜΟΝΑΡΚΑΣ

Έχοντας ξεκινήσει τη σεζόν με μια νίκη 2-0 επί της Τιχουάνα, η Μονάρκας πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στην αναμέτρηση του Σαββάτου με την Κερετάρο, εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι αγωνιζονταν με δέκα παίκτες μετά και την αποβολή του Λουίς Νοριέγκα στο 35ο λεπτό, όμως η Μονάρκας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της αυτό πλεονέκτημα, παρότι είχε περισσότερη κατοχή της μπάλας και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από την Κερετάρο. Παρόλα αυτά, τέσσερις βαθμοί σε δυο παιχνίδια είναι ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα του Πάμπλο Μαρίνι. Παραμένει στην τελευταία θέση στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, όμως εάν καταφέρει και διατηρήσει ένα ποσοστό των δυο βαθμών σε κάθε παιχνίδι φέτος, μπορεί να επιβιώσει για ακόμη ένα χρόνο στην πρώτη κατηγορία του Μεξικού.

Μεσοβδόμαδα, η Μονάρκας φιλοξενήθηκε από την Λεόν, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου. Παρουσιάζοντας για ακόμη ένα παιχνίδι το πολύ κακό της πρόσωπο, η Μονάρκας γνώρισε μια δίκαιη ήττα με σκορ 3-0.

Αμφίβολος για το αποψινό παιχνίδι παραμένει ο Τζέφερσον Κουέρο (ΕΠ 16/3), μετά και τον τραυματισμό που του στέρησε τη συμμετοχή στο παιχνίδι με την Κερετάρο. Από τις κερκίδες θα παρακολουθήσει την αναμέτρηση ο Πάμπλο Μαρίνι, που τιμωρήθηκε με μια αγωνιστική, μετά και την λογομαχία που είχε με τον διαιτητή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Λεόν για το Κύπελλο.

Στατιστικό: N/G τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).

Δείτε τα Προγνωστικά Μεξικού (Κλικ Εδώ)

ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ

Το καλό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα συνέχισε με μια εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Βερακρούζ, η Σάντος Λαγκούνα. Ο Τζόναθαν Ροντρίγκεζ σκόραρε δυο φορές για να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, μπροστά στο κοινό της. Είναι απελπιστική στις τελευταίες σεζόν, όμως φαίνεται πως έχει φέρει τα πάνω κάτω υπό τις οδηγίες του Χοσέ Μανουέλ ντε λα Τόρε, έχοντας επικρατήσει στα δυο τελευταία παιχνίδια του Απερτούρα και μαζεύοντας τέσσερις βαθμούς από τις δυο πρώτες αγωνιστικές της φετινής σεζόν. Εάν συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό θα έχει μια εξαιρετική ευκαιρία για να βρεθεί στα πλέι οφ.

Μεσοβδόμαδα, η Σάντος Λαγκούνα φιλοξενήθηκε από την Κλαμπ Αμέρικα, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου. Παρότι προηγήθηκε με το τέρμα του Ντάβιλα στο 26ο λεπτό, στη συνέχεια είδε τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή και να προηγούνται με 3-1. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει για το τελικό 3-2 με το τέρμα του Μαρτίνεζ στο 66ο λεπτό. Την ερχόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Κόρας ντε Τέπικ.

Αμφίβολος για το σημερινό παιχνίδι παραμένει ο Θέσαρ Ιμπάνιες (ΑΜ 0/0), ο οποίος έμεινε εκτός δράσης για αρκετό καιρό, με πρόβλημα στο γόνατο, όμως ο Βεντούρα Αλβαράδο (ΑΜ 0/0) να επιστρέφει από την τιμωρία του. Εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν θα παραμείνει ο Αντρές Μουρίγιο (ΑΜ 0/0), με πρόβλημα στο γόνατο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από την Κλαμπ Αμέρικα για το Κύπελλο.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.