Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*Πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Μόλις μια ήττα έχει υποστεί η Μονακό σε 9 εντός έδρας ματς κόντρα σε ισπανικές ομάδες (1994, με 0-1 απ’ την Μπαρτσελόνα), μετράει ρεκόρ 5-3-1, είναι αήττητη στα τελευταία έξι.

*Στο 2-2-1 το ρεκόρ της Βιγιαρεάλ κόντρα σε γαλλικές ομάδες, τυπικά είναι αήττητη εκτός έδρας (1-1-0). Έχασε 2-1 απ’ την Τρουά το 2002 για το Κύπελλο Ιντερτότο, αλλά το ματς κατοχυρώθηκε υπέρ της εξαιτίας αντικανονικής χρησιμοποίησης παίκτη απ’ τον αντίπαλο.

Στο πρώτο παιχνίδι (Βιγιαρεάλ – Μονακό 1-2): Αιφνιδίασε τον αντίπαλο η Μονακό, που προηγήθηκε στο 3’ με εύστοχο πέναλτι του Φαμπίνιο (αμφισβητούμενο). Ισοφάρισε ο Πάτο στο 36’, το τελικό 1-2 έκανε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 72’ με έξοχη ατομική ενέργεια. Με 10 παίκτες απ’ το 86’ οι Γάλλοι.

ΜΟΝΑΚΟ (ΓΑΛΛΙΑ, 48)

Για… 2,5 αποτελέσματα παίζει σήμερα η Μονακό μετά την εκτός έδρας νίκη 1-2 που πήρε την περασμένη εβδομάδα στην Ισπανία. Το τελικό αποτέλεσμα της δίνει μεγάλο προβάδισμα ενόψει της αποψινής ρεβάνς στο Πριγκηπάτο, αλλά εναντίον μιας ομάδας όπως οι Ισπανοί τίποτα δεν είναι σίγουρο. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν στο 3’ με ένα περίεργο πέναλτι, ισοφαρίστηκαν πριν το ημίχρονο, αλλά μια φοβερή ενέργεια του αναγεννημένου Μπερνάρντο Σίλβα ήταν αρκετή για να φέρει τη νίκη. Σήμερα είναι προφανές ότι παίζουν και για την ισοπαλία, ενώ ακόμη και η ήττα με 0-1 (με 1-2 πάει παράταση, με 2-3 περνάει η Βιγιαρεάλ) τους αρκεί για να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τους ομίλους.

«Είναι δεδομένο ότι οι Ισπανοί θα θελήσουν να πάρουν την μπάλα στα πόδια τους, άλλωστε αυτή είναι η ταυτότητα τους. Δεν έρχονται για να παραδοθούν και εμείς οφείλουμε να είμαστε σοβαροί γιατί δεν έχει τελειώσει τίποτα», επεσήμανε ο Λεονάρντο Ζαρντίμ, που ξεκούρασε 8 παίκτες στο εκτός έδρας ματς του Σαββάτου με τη Ναντ. Δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Ράγκι, Ντιράρ, Φαμπίνιο, Ζέμερσον και Μπερνάρντο Σίλβα, ενώ χρησιμοποιήθηκαν ως αλλαγή οι Λεμάρ, Ζερμέν και Μπακαγιόκο. Παρά το σαρωτικό ροτέισον, οι Μονεγάσκοι πέρασαν νικηφόρα απ’ το «Μπουζουάρ» χάρη στο εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Μποσίλια, ο οποίος στο δεύτερο μέρος είχε κλασική ευκαιρία για να σκοράρει δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» το ματς.

Προκύπτει πρόβλημα στο αριστερό άκρο της άμυνας για τη Μονακό, καθώς ο Μεντί είναι τιμωρημένος, ενώ ο Σιντιμπέ (Αμυντικός, 3,0) ναι μεν είναι στην αποστολή, αλλά δεν είναι στο 100%. Με δεδομένη τη διαθεσιμότητα του Μουτίνιο στη μεσαία γραμμή (έπαιξε 90 λεπτά το Σάββατο), υπάρχει το σενάριο της μεταφοράς του Φαμπίνιο στο αριστερό άκρο της άμυνας. Την Κυριακή ακολουθεί εντός έδρας ντέρμπι με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Μονακό με 0-1 επί της Ναντ. Ο Μποσίλια το γκολ στο 25’.

Στατιστικό: 4/5 G/G και Over 2,5 μετράει η Μονακό στα μέχρι τώρα επίσημα ματς.

*Η Βιγιαρεάλ σκόραρε στα 14/16 τελευταία εκτός έδρας ματς στην Ευρώπη, όλα για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (ΙΣΠΑΝΙΑ, 31)

Αντιμέτωπη με μια μεγάλη πρόκληση είναι απόψε η Βιγιαρεάλ, καθώς καλείται να πράξει κάτι πρωτόγνωρο για τα δικά της δεδομένα. Είναι μια ομάδα που δε συνηθίζει να κερδίζει εκτός έδρας στην Ευρώπη, πόσο μάλλον στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου το επίπεδο είναι ανεβασμένο και οι συμμετοχές της ούτως ή άλλως περιορισμένες. Πιο συγκεκριμένα, σε συνολικά 12 εκτός έδρας ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση το «κίτρινο υποβρύχιο» κέρδισε μόλις τρεις φορές (3-5-4), ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι δε σημείωσε ποτέ περισσότερα από 2 γκολ. Σε πιο πρόσφατο επίπεδο, η Βιγιαρεάλ κέρδισε μόλις μια φορά στα τελευταία οκτώ εκτός έδρας ματς στην Ευρώπη, όλα για το Γιουρόπα Λιγκ (1-3-4), κράτησε το «μηδέν» μόλις μια φορά.

Όλα τα παραπάνω στατιστικά απέκτησαν μεγαλύτερη αξία μετά το 1-2 της Μονακό την περασμένη εβδομάδα μέσα στο «Μαδριγάλ», αποτέλεσμα που υποχρεώνει απόψε τους Ισπανούς να παίξουν επιθετικά. «Δεν πρέπει να μας πιάνει πανικός και να νομίζουμε ότι πρέπει να σκοράρουμε από νωρίς. Υπάρχουν 90 λεπτά και θα έχουμε αρκετό χρόνο για να βρούμε δύο γκολ. Υπάρχουν αρκετά πλάνα. Αυτό που έχει σημασία είναι να μην κάνουμε λάθη και αν τα καταφέρουμε, έχω πίστη ότι μπορούμε να πάρουμε την πρόκριση», είπε ο κόουτς, Φραν Εσκριμπά. Αγχωμένη και σαφώς επηρεασμένη απ’ το κύμα απουσιών η Βιγιαρεάλ στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της την περασμένη εβδομάδα, ήταν καταφανώς ανώτερη στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος το περασμένο Σάββατο κόντρα στη Γρανάδα.

Έβγαλε πολλές φάσεις το «κίτρινο υποβρύχιο», προηγήθηκε με φοβερό φάουλ του Καστιγιέχο, ισοφαρίστηκε άμεσα, στη συνέχεια είχε δοκάρι και άλλες μεγάλες ευκαιρίες. «Αν παίξουμε στη Γαλλία όπως παίξαμε κόντρα στη Γρανάδα, τότε είμαι βέβαιος ότι θα πάρουμε την πρόκριση», είπε ο επανακάμψας στόπερ Βίκτορ Ρουίθ, που αναμένεται βασικός. Επιστρέφει και ο βασικός αριστερός μπακ Χάουμε, που δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι στην ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για τη Βιγιαρεάλ στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος κόντρα στη Γρανάδα. Προηγήθηκε με τον Καστιγιέχο στο 61’, ισοφαρίστηκε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα απ’ τον Πόνσε.

Στατιστικό: Από τρία σερί G/G προέρχεται η Βιγιαρεάλ σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.