ΜΟΛΝΤΕ

Από την εκτός έδρας νίκη με 3-2 κόντρα στην Γκρόρουντ για το Κύπελλο προέρχεται η Μόλντε, με την άμυνά της να δείχνει ευάλωτη για δεύτερο συνεχόμενο ματς, μετά και την ήττα με 0-4 στην έδρα της Σάρπσμποργκ. Έτσι μπήκε στοπ στο αήττητο που διατηρούσε το συγκρότημα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ από την αρχή της σεζόν και βρέθηκε στην 3η θέση με 14 βαθμούς και ρεκόρ 4-2-1, όντας στο -4 από την κορυφή και τη Ρόζενμποργκ. Στη σημερινή αναμέτρηση η Μόλντε θέλει πάση θυσία να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών και να διατηρήσει ή και να μειώσει τη διαφορά από την πρώτη θέση και με την μέχρι στιγμής παρουσία της δείχνει ότι το ματς κόντρα στην Άαλεσουντ μπορεί να αποδειχθεί και εύκολο αλλά σίγουρα θέλει προσοχή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 3-2 κόντρα στην Γκρόρουντ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Over 2,5 γκολ σημειώθηκε στα πέντε τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ

Από την εκτός έδρας νίκη με 4-3 στην παράταση κόντρα στη Χερντ για το Κύπελλο προέρχεται η Άαλεσουντ, που έκανε τα εύκολα δύσκολα και απλά επιβαρύνθηκε με το έξτρα τριαντάλεπτο της παράτασης. Στο πρωτάθλημα, προέρχεται από την καλύτερη φετινής της εμφάνιση και την επιβλητική νίκη με 6-0 κόντρα στην Τρόμσο, με αυτή να είναι η πρώτη επιτυχία έπειτα από πέντε σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα που η ομάδα πήρε μια ισοπαλία και γνώρισε τέσσερις ήττες. Βρίσκεται στην 10η θέση του πίνακα με 7 βαθμούς και ρεκόρ 2-1-4 και αν καταφέρει να σταθεροποιήσει τις εμφανίσεις της τότε πιθανόν αν σώσει τη χρονιά χωρίς ιδιαίτερο άγχος. Κόντρα στη Μόλντε είναι το απόλυτο αουτσάιντερ και θα παίξει χωρίς άγχος για το αποτέλεσμα, κάτι που μπορεί να αποδειχθεί ζωτικής σημασίας όμως για το σύνολο του Φρέντρικσεν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 4-3 κόντρα στη Χερντ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Over 2,5 γκολ σημειώθηκε στα τρία από ατ τέσσερα τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.