*1η αγωνιστική των πλέι οφ.

*2-3 Goals τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Νόρντζελαντ – Μίντιλαντ 3-0, Μίντιλαντ – Νόρντζελαντ 2-0

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Βέιλε, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σκόραρε τρεις φορές στην πορεία με τους Σιμσίρ (68′), Παουλίνιο (76′) και Τσο (πεν. 90’+6).

Από την τέταρτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μίντιλαντ, δείχνοντας σε ανοδική πορεία. Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, η ομάδα του Τόμας Τόμασμπεργκ υποδέχθηκε τη Βέιλε, της οποίας και επικράτησε με 3-0. Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και αυτή που απειλούσε περισσότερο, δυσκολεύτηκε όμως αρκετά. Παρόλα αυτά εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα στο φινάλε του ημιχρόνου και ούσα ακόμη πιο απαιτητική στη συνέχεια, έφτασε στο τρίποντο.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Άαρχους (2-3 εκτός), Κοπεγχάγη (2-0 εντός) και Ράντερς (0-1 εκτός), οπότε και ξεκινάει στα πλέι οφ ούσα πρωτοπόρος στην κατάταξη. Αήττητη στα οκτώ τελευταία εντός της (6-2-0), έχοντας επικρατήσει στα πέντε πιο πρόσφατα εξ αυτών.

Μίντιλαντ Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από την Άαρχους, για το κύπελλο. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (33′, 45’+2) και παρότι ισοφάρισε ισάριθμες με τους Όσμαν (44′) και Σιέλντερουπ (61′), εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 78ο λεπτό. Έμεινε με δέκα παίκτες στο φινάλε, όταν και αποβλήθηκε ο Βίλαντσεν.

Δεν κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου η Νόρντζελαντ. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ υποδέχθηκε την Άαρχους, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 2-3. Σε γενικές γραμμές δεν είχε κακή εικόνα, ωστόσο για ακόμη μια φορά προδόθηκε από την άμυνα της, αν και ισοφάρισε δυο φορές το ματς.

Δύσκολο πλέον το έργο ενόψει της ρεβάνς (11/04). Στα του πρωταθλήματος τώρα, “τρέχει” αήττητο τριών αγωνιστικών, μετά και το εντός 1-1 με τη Ράντερς, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας. Βρίσκεται έτσι στην τέταρτη θέση και στο -8 από την πρώτη τριάδα. Ηττήθηκε στις 3/5 τελευταίες εξόδους της (1-1-3).