* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας παραμένει αήττητη στα 33 από τα 37 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Μαρίτιμο σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Μαρίτιμο επικράτησε στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Από τρεις σερί νίκες προέρχεται η Μαρίτιμο στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μπελενένσες (1-0 εκτός έδρας) και Πόρτο (2-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ντάνιελ Ράμος επικράτησε των Φεϊρένσε (2-0 εντός έδρας), Εστορίλ (1-0 εκτός έδρας) και Πάκος Φερέιρα (3-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντιέγκο Σόουζα μόλις στο 5’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ραούλ Σίλβα διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο 25’ ο Γουέλτον μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, αυτή τη φορά από την άσπρη βούλα του πέναλτι, ο Ντιέγκο Σόουζα στο 68’. Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο 27χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός έφτασε τα πέντε σε εννέα συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Αήττητη παραμένει η Μαρίτιμο στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε no-goal. «Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας μοιάζει με ένα βαρέλι γεμάτο πυρίτιδα, έτοιμο να εκραγεί», υπογράμμισε με δηλώσεις του ο πρόεδρος της Μαρίτιμο, Κάρλος Περέιρα.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Μαρίτιμο στην έδρα της επικρατώντας με 3-1 της Πάκος Φερέιρα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μαρίτιμο σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ

Η αγωνιστική κρίση της Σπόρτινγκ Λισαβόνας συνεχίστηκε και μεσοβδόμαδα, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας μετά την εκτός έδρας ήττα της με 1-0 από την Τσάβες. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Πονκ. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Ζόρζε Ζέσους μοιράστηκε από ένα βαθμό με την ίδια ομάδα την προηγούμενη βδομάδα (2-2 εκτός έδρας), μετά τις δύο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Μπελενένσες (1-0 εκτός έδρας) και Φεϊρένσε (2-1 εντός έδρας). Η Τσάβες ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4’ με τον Ράφαελ Λόπες, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντοστ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έβαλε μπροστά στο σκορ την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο 74’, δύο λεπτά μετά την αποβολή του Ρούμπεν Σεμέντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 87’ ο Φάμπιο Μάρτινς. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν τα «λιοντάρια» για το πρωτάθλημα σημείωσαν δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal. Ο πρόεδρος της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Μπρούνο ντε Καρβάλιο, διέψευσε τις φήμες που θέλουν τον Ζόρζε Ζέσους να αποχωρεί από την τεχνική ηγεσία του συλλόγου, με τον Βίτορ Περέιρα να φαντάζει ως ο πιθανότερος αντικαταστάτης του.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας από την Τσάβες για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

Στατιστικό: Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Μαρίτιμο σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Magicbet)