Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

Πλέι οφ Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα θα ακολουθήσει παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

Στο πρώτο ματς (Γκαμπάλα – Μάριμπορ 3-1): Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έχει η Γκαμπάλα, μετά την εντός έδρας νίκη της με 3-1 επί της Μάριμπορ την προηγούμενη βδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μάρκος Ταβάρες στο 18’, με τους γηπεδούχους να απαντούν στο 38’ με τον Ζένιοφ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και συγκεκριμένα μέσα σε ένα λεπτό η Γκαμπάλα κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ με τον Νταμπό (51’, 52’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΑΡΙΜΠΟΡ (ΣΛΟΒΑΚΙΑ, 94)

Δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο, είναι το αποψινό έργο της Μάριμπορ για διεκδίκηση του εισιτηρίου που οδηγεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Μίλανιτς ξεκίνησε ιδανικά την εκτός έδρας αναμέτρησή της με αντίπαλο την Γκαμπάλα, ωστόσο η συνέχεια και το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που ήθελε. Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία των Σλοβάκων ξεκίνησε από το 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, όπου προκρίθηκαν σε βάρος της Λέφσκι Σόφιας χάρη στον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ. Στη συνέχεια στο δρόμο τους βρέθηκε η Αμπερντίν, την οποία πέταξαν εκτός διοργάνωσης με συνολικό σκορ 2-1. Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε η Μάριμπορ για το Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε μία ήττα.

Παράλληλα σημείωσε μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Στις δύο από αυτές σημειώθηκε no-goal, ενώ μόλις στη μία σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Αήττητη παραμένει στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις της, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Στις δύο διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει στο πρωτάθλημα της χώρας της στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες). Την Κυριακή γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Αλουμίνι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σκόφλεκ στο 24’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ζέμπα στο 72’.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Μάριμπορ από την Αλουμίνι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Μάριμπορ αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΚΑΜΠΑΛΑ (ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ, 253)

Πολύ κοντά στη δεύτερη σερί συμμετοχή της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η Γκαμπάλα, η οποία στα δέκα χρόνια ζωής της έχει κερδίσει τρεις φορές το εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Την περασμένη σεζόν βρέθηκε στον 3ο όμιλο μαζί με τις Κρασνοντάρ, Ντόρτμουντ και ΠΑΟΚ, καταλαμβάνοντας τελικά την τέταρτη και τελευταία θέση αυτού. Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του συγκροτήματος του Γκρίγκορτσουκ ξεκίνησε από τον 1ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Αφού απέκλεισε τη Σαμτρέντια με συνολικό σκορ 6-3 βρέθηκε στο δρόμο του η ΜΤΚ Βουδαπέστης, την οποία και έριξε στο καναβάτσο με συνολικό σκορ 4-1. Στον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης κατάφερε να αποκλείσει τη Λιλ με συνολικό σκορ 2-1.

Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε για το Γιουρόπα Λιγκ η Γκαμπάλα παραμένει αήττητη, έχοντας σημειώσει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Στις δύο διατήρησε ανέπαφη την εστία της, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στις έντεκα συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στην ΜΤΚ Βουδαπέστης (2-1) στις 14 Ιουλίου του τρέχοντος έτους. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες. Μία νίκη και μία ισοπαλία είναι ο απολογισμός της Γκαμπάλα στις δύο αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα της χώρας της. Μετά το «τρίποντο» επί της Κάπαζ (2-0 εντός έδρας) αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της με την Ίντερ Μπακού (0-0).

Προηγούμενο ματς: Η Γκαμπάλα επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Μάριμπορ για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Η Γκαμπάλα παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.