ΜΑΛΜΕ

Θα μπορούσε να φύγει νικήτρια απ’ την έδρα της ΑΪΚ η Μάλμε την περασμένη εβδομάδα, αλλά δεν τα κατάφερε. Προηγήθηκε στο 15’ με το πανέμορφο γκολ του Κιάρτανσον, ισοφαρίστηκε στο φινάλε του ημιχρόνου (44’) έπειτα από γκάφα στην άμυνα, στο δεύτερο μέρος ήταν η ομάδα με τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει το δεύτερο γκολ. Κάπως έτσι, πήρε τέλος το νικηφόρο σερί (πέντε διαδοχικά «τρίποντα») των πρωτοπόρων, οι οποίοι πάντως παρέμειναν στην κορυφή και το +3 απ’ τη δεύτερη Νόρκεπινγκ, η οποία επίσης κόλλησε στην ισοπαλία. Μόλις μια ήττα μετρούν οι γηπεδούχοι στις τελευταίες 11 αγωνιστικές, όπου κέρδισαν 9 φορές και πήραν μια ισοπαλία. Είναι η κορυφαία εντός έδρας ομάδα της κατηγορίας με ρεκόρ 6-0-1 και γκολ 14-3. Χωρίς νέα προβλήματα απουσιών.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για τη Μάλμε κόντρα στην ΑΪΚ.

Στατιστικό: Από πέντε σερί εντός έδρας νίκες προέρχεται η Μάλμε χωρίς να δεχτεί γκολ.

ΚΑΛΜΑΡ

Βρέθηκε η ομάδα που θα έχανε απ’ την ουραγό Γκέφλε και αυτή τελικά ήταν η Κάλμαρ. Μπήκε παντελώς απροετοίμαστη στο ματς, έχανε 2-0 στο 16’, αλλά έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να απειλήσει και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχτηκε δύο γκολ για να χάσει το ντέρμπι παραμονής. Ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από πέντε αγωνιστικές για τους φιλοξενούμενους (2-3-0), οι οποίοι έμειναν στους 17 πόντους και πλέον βρίσκονται στο +3 απ’ τη θέση των μπαράζ και στο +9 απ’ τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού. Στο 2-1-2 το ρεκόρ της Κάλμαρ στα πέντε τελευταία εκτός έδρας ματς, που μετράει συνολικό ρεκόρ 2-2-3. Επιστρέφει ο Έρικσον (Μέσος, 13,3), σοκ με τον αμυντικό Αγκάρντιους, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα για την Κάλμαρ με 4-2 απ’ την Γκέφλε.

Στατιστικό: Από τρία σερί εκτός έδρας Over 2,5 προέρχεται η Κάλμαρ.