Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

*Πρώτος γύρος: Χέλσινγκμποργκ – Μάλμε 2-1

ΜΑΛΜΕ

Έστω και με τα χίλια ζόρια η Μάλμε κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Έλφσμποργκ, επικρατώντας της με 1-0 (εντός έδρας). Απόλυτη κυρίαρχος στο μεγαλύτερος μέρος της αναμέτρησης, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλό της, καθώς ήταν αυτή που καιγόταν για τη νίκη. Τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Έλφσμποργκ στο 90’ της συνάντησης με γκολ του Ρακίπ.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για το σύνολο του Κουν, το οποίο προερχόταν από την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Τζουργκάρντεν, με αποτέλεσμα να πέσει από την κορυφή. Αυτή τη στιγμή είναι στο -2 από την πρωτοπόρο Νόρκεπινγκ, αλλά υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη και δεν έχει χαθεί τίποτα. Θέλει πάση θυσία τη νίκη στο παιχνίδι με τη Χέλσινγκμποργκ, πρώτον για να περάσει ξανά στην κορυφή και να μεταφέρει το άγχος στην Νόρκεπινγκ (εντός έδρας με την Τζουργκάρντεν) και δεύτερον γιατί μιλάμε για ντέρμπι μίσους του Σκόνε και θα ήθελε να δώσει χαρά στους φιλάθλους της.

Πανίσχυρη στην έδρα της, τρέχει ρεκόρ 9-2-0, ενώ στις πρόσφατες πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις της (4-1-0), πέτυχε από δύο γκολ και πάνω. Εξέτισε ο Κρίστιανσεν (ΜΕ 21/5), επιστρέφει ο Μπρόρσον (ΑΜ 12/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Μάλμε 1-0 επί της Έλφσμποργκ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε από τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Νίκη – βάλσαμο πέτυχε μεσοβδόμαδα η Χέλσινγκμποργκ, η οποία επικράτησε της Σούντσβαλ με 2-1 (εντός έδρας) στο «εξάποντο» για την αποφυγή των μπαράζ. Απόλυτα μοιρασμένο το πρώτο μέρος, ξεκίνησε καλύτερη η Σούντσβαλ, ισορρόπησε στη συνέχεια η Χέλσινγκμποργκ, καμία όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία της άλλης. Στην επανάληψη σε μια ανυποψίαστη στιγμή η αντίπαλος ευτύχησε να προηγηθεί στο 54’ (0-1). Στη συνέχεια η ομάδα του Λάρσον παίζοντας με το μαχαίρι στα δόντια αναγκάστηκε να βγει μπροστά για να βρει γκολ. Αυτό το πέτυχε στο 62’ (1-1), συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, παίρνοντας μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη.

Πρώτη έπειτα από έξι συνεχόμενες ήττες και οκτώ αγωνιστικές που αγνοούσε το «τρίποντο» (0-1-7). Παρέμεινε στη θέση των μπαράζ, αλλά μείωσε στους δύο πόντους την διαφορά από την Σούντσβαλ και έμεινε ζωντανή στην προσπάθεια που κάνει για  την αποφυγή των μπαράζ. Δύσκολα πάντως να πέσει απευθείας από τη στιγμή που έχει μαξιλαράκι οκτώ πόντων από την προτελευταία Γκέφλε. Χωρίς νίκη στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της, μετρώντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Εξέτισε ο Ρουσίκε (ΕΠ 18/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Σούντσβαλ.

Στατιστικό: 2-3 γκολ τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.