* Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Μάιντς με αντίπαλο το Αμβούργο σε όλες τις διοργανώσεις.

* Το Αμβούργο σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του με αντίπαλο τη Μάιντς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΑΪΝΤΣ

Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Μάιντς στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ (4-2 εντός έδρας) στις 2 του μηνός. Στις υπόλοιπες μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Ντάρμσταντ (0-0 εντός έδρας), Βέρντερ Βρέμης (1-1 εκτός έδρας) και Βόλφσμπουργκ (1-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα γνώρισε την ήττα από τις Ντόρτμουντ (2-0 εκτός έδρας), Κολωνία (3-2 εντός έδρας) και Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μπροσίνσκι στο 18’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν δέκα λεπτά αργότερα με τον Ρους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση υπέρ της Άιντραχτ Φρανκφούρτης διαμόρφωσε με …αυτογκόλ ο Μπελ έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’.

Τέσσερις βαθμούς μακριά από την τέταρτη θέση της κατάταξης, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν, βρίσκεται το συγκρότημα του Σμιντ τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της σεζόν. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Μάιντς στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Για μία θέση στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής ανταγωνίζονται οι Μπούσμαν και Ντονάτι. Ο Λάτζα ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του και θα βρεθεί και πάλι στη βασική ενδεκάδα του συλλόγου.

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε από την έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης η Μάιντς καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Μάιντς για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μάιντς – Αμβούργο

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Μία νίκη μακριά από τη μαθηματική παραμονή του στην κατηγορία βρίσκεται το Αμβούργο. Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Ντάρμσταντ (2-1 εντός έδρας) και Ντόρτμουντ (3-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Λαμπαντία επικράτησε την προηγούμενη βδομάδα της Βέρντερ Βρέμης στο «Nordderby» (2-1 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λασόγκα στο 5’, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματά τους στο 32’. Το τελικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 65’, ο Ούτζα. Μόλις δύο νίκες κατάφεραν να πανηγυρίσουν οι «δεινόσαυροι» στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση.

Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Για μία θέση στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου ανταγωνίζονται οι Γιουνγκ και Κατσάρ. Ο Μπαχούι αναμένεται να αντικαταστήσει τον τραυματία Μίλερ στο δεξί άκρο της επίθεσης. Στην κορυφή τη θέση του τιμωρημένου Λασόγκα, ο οποίος έχει φτάσει τα οχτώ γκολ, θα πάρει ο Σίπλοκ για τη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο τη Μάιντς. Στην αποστολή του Αμβούργου βρίσκεται ο Όλιτς, ο οποίος δεν αποκλείεται να πάρει κάποια λεπτά συμμετοχής.

Προηγούμενο ματς: Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε στην έδρα του το Αμβούργο επικρατώντας με 2-1 της Βέρντερ Βρέμης, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.