8η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 ματς ανάμεσά τους.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μαγιόρκα δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο εντός έδρας ματς της προηγούμενης αγωνιστικής, καθώς έχασε από την Οσασούνα (2-3). Η ομάδα του Λουίς Γκαρθία Πλάθα έβγαλε αντίδραση έπειτα από το τέρμα που δέχτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέτρεψε το σκορ στο πρώτο μέρος, όμως “λύγισε” στο δεύτερο και δεν πήρε τίποτα. Έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη, με τρεις ήττες και μόλις μία ισοπαλία ως θετικό αποτέλεσμα. Υπάρχει το ελαφρυντικό ότι έχει αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα στην αμυντική διάταξη στα πρόσφατα παιχνίδια, τα οποία δεν ήταν δυνατό να μην την επηρεάσουν αγωνιστικά.

“Πρέπει να ανακτήσουμε την καλή εικόνα που είχαμε. Πρέπει να βρούμε την ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και να ανακτήσουμε τη συμπαγή αμυντική λειτουργία. Θα είναι ένα ξεχωριστό παιχνίδι για εμένα, καθώς πέρασα τρία χρόνια πολύ ωραία στη Λεβάντε. Αλλά είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς και ελπίζουμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς”, δήλωσε ο προπονητής της Μαγιόρκα, Λουίς Γκαρθία. Ο Ισπανός τεχνικός είναι στην ευχάριστη θέση να έχει εκ νέου στη διάθεσή του τους αμυντικούς Ρούσο και Μαφέο που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους. Δεν ισχύει το ίδιο και για τους Ραΐγιο, Σέντλαρ και τον επιθετικά Τάκε Κούμπο. Επανέρχεται στο αρχικό σχήμα και ο τερματοφύλακας Μανόλο Ρέινα, που δεν αγωνίστηκε στο προηγούμενο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-3 εντός έδρας, με αντίπαλο την Οσασούνα, για το πρωτάθλημα. Στο 9’ ο Κότε σκόραρε για το 0-1, στο 11’ ο Ντάνι Ροδρίγκεθ ισοφάρισε και στο φινάλε του ημιχρόνου ο Φερ Νίνιο έκανε το 2-1. Στο 58’ ο Ίνιγο Πέρεθ ισοφάρισε σε 2-2 και στο 88’ ο Χάβι Μαρτίνεθ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.

Μαγιόρκα Στατιστικά

*2 σερί ματς με over 3.5 (δες το στο pamestoixima)

*4/7 παιχνίδια στη σεζόν έληξαν με No Goal

*Μηδέν παθητικό σε 6/10 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΕΒΑΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λεβάντε εξακολουθεί να απογοητεύει στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και παραμένει μαζί με τις Γρανάδα και Χετάφε οι μόνες ομάδες που δεν έχουν πανηγυρίσει νίκη. Το έργο των “Γκρανότας” για την προηγούμενη αγωνιστική ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολο, αφού έπαιξαν στη Βαρκελώνη εναντίον της Μπαρτσελόνα (3-0), όμως η ευκολία με την οποία ηττήθηκαν σε μια περίοδο που οι Καταλανοί προβληματίζουν έντονα δε μπορεί να ικανοποιήσει τον Πάκο Λόπεθ και το τεχνικό επιτελείο της Λεβάντε. Δεύτερη διαδοχική ήττα και τρίτη στα επτά ματς πρωταθλήματος που έχει δώσει έως τώρα. Στα παιχνίδια που ηττήθηκε δε σκόραρε.

“Πάμε με την επιδίωξη να πάρουμε τους τρεις βαθμούς που θα είναι πολύ σημαντικοί. Θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε στο υψηλότερο επίπεδο που μπορούμε στο παιχνίδι. Αυτό που θέλουμε είναι να κερδίσουμε οπωσδήποτε και θα επικεντρωθούμε σε αυτό”, δήλωσε στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής της βαλενθιάνικης ομάδας, Πάκο Λόπεθ. Τα προβλήματα παραμένουν για τον Ισπανό τεχνικό, είναι εκτός οι μέσοι Μπάρντι, Μάλσα και Καμπάνια, καθώς και ο επιθετικός Ρομπέρτο Σολδάδο. Νέο πρόβλημα ο Ντάνι Γκόμεθ που έμεινε εκτός αποστολής εξαιτίας ίωσης. Από την άλλη, επιστρέφουν οι Ρούμπεν Βέζο και Κάρδενας.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 3-0 εκτός έδρας με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 7’ ο Μέμφις Ντεπάι σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 1-0 και στο 14’ Λουκ ντε Γιονγκ πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους στο ημίχρονο. Στο 90+1’ ο Άνσου Φάτι σκόραρε τρίτο γκολ και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.