*Για τον πρώτο γύρο: Γκάισλι – Μάκλσφιλντ 1-2

ΜΑΚΛΣΦΙΛΝΤ

Από την δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Μάκλσφιλντ, μετά και από εκείνη κόντρα στην Τρανμίρ (4-2), εντός έδρας. Η ομάδα του Τζον Άσκι φιλοξένησε την Ντόβερ, στην μεταξύ τους εξ’ αναβολής αναμέτρηση, και από το όγδοο μόλις λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ωστόσο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην επανάληψη με δυο προσωπικά τέρματα του Χόλροϊντ στο 68ο και στο 75ο λεπτό και εν τέλει πήρε τη νίκη με σκορ 2-1. Με τη νίκη της αυτή, έφτασε τους 43 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση, έξι βαθμούς λιγότερους από την πρώτη πεντάδα και τα πλέι οφ. Μπροστά στο κοινό της έχει απολογισμό εφτά νίκες, μια ισοπαλία και πέντε ήττες μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Θέση στο αρχικό σχήμα αναμένεται να πάρουν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα οι νεοαποκτηθείς Ράις Μπράουνι (ΜΕ 0/0) και Άντονι Ντάντλι (ΕΠ 1/0).

Το περασμένο Σάββατο, η Μάκλσφιλντ φιλοξενήθηκε από την Σάντμπερι για τον δεύτερο γύρο του Λιγκ Τρόφι, στην έδρα της οποίας και επικράτησε με 1-3. Οι Μπράουνι (23′) και Ντάντλι (33′) έδωσαν αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα τους από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τον Σάμπσον στο 84′ να κάνει το 0-3. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν, δυο λεπτά πριν το φινάλε. Στον επόμενο γύρο η Μάκλσφιλντ θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Φόρεστ Γκριν (04/02).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Σάντμπερι για το Λιγκ Τρόφι.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (παίξτο στην Betshop)

Το Μάκλσφιλντ – Γκάισλι παίζει στην Betshop

ΓΚΑΪΣΛΙ

Άμεση επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Γκάισλι, μετά και την ήττα που υπέστη στην έδρα της Λίνκολν (3-1), την πρωτοχρονιά. Λίγες ημέρες μετά, η ομάδα του Άντι Λόκγουντ φιλοξένησε την Μέιντστοουν, κόντρα στην οποία και πήρε το προβάδισμα με το εύστοχο πέναλτι του Γουόλτον στο 32ο λεπτό. Παρότι, δέχθηκε την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στα μέσα της επανάληψης, εν τέλει πήρε τη νίκη με 2-1, χάρη στο τέρμα του Ράνκιν στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρά τη νίκη της αυτή, παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης, μετρώντας 25 βαθμούς, δυο μακριά από τη σωτηρία της. Κάκιστη η εκτός έδρας παρουσία της στο μέχρι τώρα, όπου και αγνοεί τη νίκη, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και έντεκα ήττες.

Το περασμένο Σάββατο, η Γκάισλι φιλοξενήθηκε από την Νάνιτον Τάουν για τον δεύτερο γύρο του Λιγκ Τρόφι, στην έδρα της οποίας και ηττήθηκε με το βαρύ 6-1. Το μοναδικό τέρμα από πλευράς φιλοξενούμενων σημείωσε στο 47ο λεπτό ο Ράνκιν, ισοφαρίζοντας έστω και προσωρινά σε 1-1.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-1 από την Νάνιτον Τάουν για το Λιγκ Τρόφι.