*Στο πρώτο παιχνίδι: Αλκμάαρ – Λυών 1-4

*Ρεβάνς για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Αήττητη ήταν η Αλκμάαρ κόντρα σε γαλλικές ομάδες πριν το πρώτο ματς με τη Λυών, πλέον μετράει ρεκόρ 2-1-1 ανεξαρτήτως έδρας. Την ίδια στιγμή, η Λυών μετράει ρεκόρ 5-4-2 εναντίον Ολλανδών, στο 2-2-1 εντός έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΛΥΩΝ

Τυπική διαδικασία μοιάζει η σημερινή ρεβάνς ανάμεσα σε Λυών και Αλκμάαρ, μετά το 1-4 της περασμένης εβδομάδας στην Ολλανδία. Εμφατικό το πέρασμα των «λυονέ» απ’ την έδρα της ΑΖ, ουσιαστικά «κλείδωσαν» την πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Έκαναν φοβερό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν 0-2, το 0-3 του Λακαζέτ στο 57’ είχε ήδη τελειώσει το ματς και την υπόθεση πρόκριση. Ακολούθησε το εντός έδρας επίσης εμφατικό 4-2 επί της Ντιζόν την Κυριακή, νίκη που χρειαζόταν πάρα πολύ η Λυών για να μείνει στην 4η θέση και να απομακρυνθεί στο +4 από Σεντ Ετιέν και Μαρσέιγ. Αγχώθηκε πολύ με το 1-2 στο 48’, πίεσε ψηλά και με πολλά άτομα στην επίθεση βρήκε τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ήταν η τρίτη νίκη των τελευταίων τεσσάρων αγώνων για τη Λυών, όλες εντυπωσιακές με 4 γκολ ενεργητικό. Σήμερα ο Ζενεσιό επεσήμανε ότι προτίθεται να κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα, με πιθανότερους για πάγκο τους Ζαλέ, Τολισό και Λακαζέτ, ενώ εκτός είναι και ο τραυματίας Ρίμπους. «Σίγουρα θα πάρουν χρόνο κάποιοι παίκτες που χρειάζονται μερικά λεπτά συμμετοχής», εξήγησε. Επιστρέφει ο Λόπεζ (Τερματοφύλακας, 25,0), που ήταν τιμωρημένος την Κυριακή.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-2 για τη Λυών κόντρα στην Ντιζόν.

Στατιστικό: Από 5 διαδοχικά εντός έδρας Over 2,5 προέρχεται η Λυών ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Σκόραρε συνολικά 17 γκολ σ’ αυτή την πεντάδα αγώνων (δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)!

*Μόλις μια ήττα υπέστη φέτος η Αλκμάαρ σε πέντε εκτός έδρας ματς για το Γιουρόπα Λιγκ (3-1-1). Είχε ρεκόρ 1-1-1 στον όμιλο, όπου όμως σκόραρε μόλις 1 γκολ σε τρία ματς.

Το Λυών – Αλκμάαρ παίζει στην Interwetten

ΑΛΚΜΑΑΡ

Για να βγάλει την… αγγαρεία ταξίδεψε στη Γαλλία η Αλκμάαρ, θέλει να αποχαιρετήσει το Γιουρόπα Λιγκ με ψηλά το κεφάλι, μιας και το εντός έδρας 1-4 απ’ τη Λυών δεν της αφήνει ελπίδες ενόψει της σημερινής ρεβάνς. Αδικείται απ’ τις διαστάσεις που πήρε το σκορ, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν άξιζε να πάρει κάτι περισσότερο απ’ την ήττα. «Πλήρωσε» τα αμυντικά λάθη της σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, είδε τον αντίπαλο να προηγείται 0-2 στο ημίχρονο και όπως ήταν λογικό, έπεσε ψυχολογικά. Ίσως να άξιζε να σκοράρει ακόμη ένα γκολ, αλλά η αλήθεια είναι ότι η Λυών της έπεσε αρκετά «βαριά» για τις δυνατότητες της.

Δίνει προτεραιότητα πλέον αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, όπου θέλει να διεκδικήσει μέχρι τέλους την 4η θέση, απ’ την οποία απέχει 1 πόντο έπειτα από 23 αγωνιστικές. Έρχεται απ’ το εκτός έδρας 1-1 με τη Βίλεμ, όπου έκανε μια επιεικώς μέτρια εμφάνιση, χωρίς ίχνος ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε απ’ το πουθενά στο 71’, κρατούσε τη νίκη, αλλά ήρθε το σφάλμα του Κρουλ στις καθυστερήσεις για να φέρει την ισοφάριση για τη Βίλεμ. Επιστρέφει μετά από καιρό ο Φλάαρ (Αμυντικός, 12,0), καθότι το ματς είναι ουσιαστικά αδιάφορο, ενδεχομένως να τον δούμε στην ενδεκάδα προκειμένου να αρχίσει σιγά-σιγά να βρίσκει ρυθμό.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για την Αλκμάαρ κόντρα στη Βίλεμ.

Στατιστικό: 7/8 G/G μετράει η Αλκμάαρ μέσα στο 2017 σ’ όλες τις διοργανώσεις.