*Με under2.5+n/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Λοριάν δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια που έχει υποδεχτεί την Ανζέ (2-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-2 από τη Ρεμς, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ιδανικό το ξεκίνημα της, άνοιξε το σκορ στο 10′, ενώ κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της στο 36ο λεπτό, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Δεν άντεξε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 1-2 σε κρίσιμο χρονικό σημείο (44′), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαλογκάν. Η Ρεμς κυριάρχησε στο β’ μέρος, το οποίο τελείωσε με 20 τελικές, “σκόρπισε” τη Λοριάν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στην ανατροπή, με το δείκτη του σκορ να δείχνει 4-2 στο 64′ και τον Μπαλογκάν να ολοκληρώνει το προσωπικό του χατ-τρικ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση στη συνέχεια, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Επιστροφή στις ήττες με κακό τρόπο για τη Λοριάν, που ανά διαστήματα έμοιαζε ανήμπορη να αντιμετωπίσει τα κύματα επιθέσεων της Ρεμς. Η ομάδα του κόουτς Λε Μπρι έχει υποχωρήσει στην 7η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο, με παιχνίδι λιγότερο από την 5η Ρεν. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, με τις δύο από αυτές να έρχονται με το ίδιο σκορ (1-2).

Μένει να δούμε πως θα πορευτεί η Λοριάν στη συνέχεια, έχοντας χάσει στο μεταγραφικό παζάρι δύο από τους καλύτερους παίκτες της, Μοφί και Ουαταρά. Σταθερά εκτός οι Αμπερζέ και Εμβογκό.

ΛΟΡΙΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα τελευταία 5 παιχνίδια της.

*Over2.5 γκολ στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εντός έδρας ήττα, κυρίως για τον τρόπο με τον οποίον ήρθε, με 1-2 από την Αζαξιό, στο μεταξύ τους “εξάποντο” για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 13ο λεπτό, σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Κλείστηκε στα καρέ της για να κρατήσει το υπέρ της 0-1, αλλά δεν τα κατάφερε, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο 65′. Η ίδια έμεινε με παίκτη λιγότερο δέκα λεπτά αργότερα, λόγω αποβολής του Ντούμπια με απευθείας κόκκινη. Η Αζαξιό εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έφτασε σε μεγάλη νίκη, με το τελικό 1-2 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Σε βατερλό εξελίχθηκε το παιχνίδι με την Αζαξιό, αφού για ακόμη μια φορά πλήρωσε τις παθογένειες της, γράφοντας αρνητική ιστορία στη Ligue 1. Έγινε η ομάδα με τις περισσότερες συνεχόμενες ήττες στην κατηγορία, δεκατρείς στον αριθμό. Παραμένει μοιραία στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -11 πλέον από τη σωτηρία. Πρέπει να γίνουν δραστικές αλλαγές, αν δε θέλει να πάρει την κατιούσα για τη Ligue 2. Μετράει 9 ήττες στα 11 εντός έδρας παιχνίδια της έως τώρα στο πρωτάθλημα, έχοντας δεχτεί 24 γκολ στο διάστημα αυτό.

Τιμωρημένος ο Ντούμπια. Εκτός οι Φοφανά, Ντιονί και Ελ Μελαλί.