*Στον πρώτο γύρο: Γάνδη – Λόκερεν 1-0

*Ντέρμπι τοπικού χαρακτήρα.

ΛΟΚΕΡΕΝ

Οδυνηρή ήττα για τη Λόκερεν, που δεν κατάφερε να πάρει τίποτα στο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής με τη Μουσκρόν. Έκανε καλό πρώτο μέρος, προηγήθηκε στο 27’, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο ήταν απλά απογοητευτική. Δέχτηκε ασφυκτική πίεση και δεν είχε τρόπο να τη διαχειριστεί, ισοφαρίστηκε στο 58’ και στις καθυστερήσεις ήρθε το 2-1 για τη Μουσκρόν. Ήταν η τρίτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει η Λόκερεν, γενικά κινείται στη μετριότητα, βρίσκεται στην 10η θέση με 24 πόντους, στο -11 απ’ την πρώτη εξάδα, τη δεδομένη χρονική στιγμή αυτό που την ενδιαφέρει είναι να απομακρυνθεί όσο γίνεται περισσότερο απ’ την τελευταία θέση, απ’ όπου πλέον απέχει 9 πόντους. Αήττητοι οι γηπεδούχοι στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, κέρδισαν μόλις το ένα (1-3-0), κράτησαν το «μηδέν» στα τρία εξ αυτών.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 για τη Λόκερεν κόντρα στη Μουσκρόν.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί εντός έδρας Under 2,5 προέρχεται η Λόκερεν (παίξτο στην Goalbet).

Το Λόκερεν – Γάνδη παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΓΑΝΔΗ

Δεν μπορούμε να πούμε ότι μάγεψε με την απόδοση της, ωστόσο η Γάνδη πήρε αυτό που ήθελε στο απαιτητικό εντός έδρας παιχνίδι με τη Σαρλερουά την περασμένη Παρασκευή. Έκλεισε το 2016 με τρεις σερί ήττες και έτσι το «τρίποντο» εναντίον των «ζεβρών» ήταν απόλυτα απαραίτητο, έτσι ώστε να μη χαθεί η επαφή με την πρώτη τετράδα της κατάταξης. Μέτρια η εμφάνιση των φιλοξενουμένων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο ήταν η ομάδα με τις περισσότερες ευκαιρίες και η ομάδα που έδειξε να θέλει πιο πολύ το ματς. Στην 6η θέση με 35 πόντους η Γάνδη, στο -2 πλέον απ’ τη Σαρλερουά και στο -4 απ’ την Οστάνδη. Εκτός έδρας είναι προβληματική φέτος, μετράει ρεκόρ 1-4-6 με γκολ 9-16, δεν κέρδισε στις τρεις τελευταίες εξόδους της (0-1-2). Επιστρέφουν οι Γκέρσον (Αμυντικός, 17,0) και Ρίνε (Τερματοφύλακας, 12,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 για τη Γάνδη κόντρα στη Σαρλερουά.

Στατιστικό: Από 8/11 NG προέρχεται η Γάνδη ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα.