Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*Πρώτος γύρος στο Κύπελλο Μεξικού. Σε αυτή τη φάση συμμετέχουν 24 ομάδες (12 από την πρώτη κατηγορία και 12 από τη δεύτερη), οι οποίες είναι χωρισμένες σε οκτώ ομίλους των τριών. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δυο πρώτοι του κάθε ομίλου. Δεν συμμετέχουν οι ομάδες του παίζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ (Τίγκρες, Πούμας, Πατσούκα, Μοντερέι), η Άτλας ως η χειρότερη ομάδα που δεν υποβιβάστηκε από την πρώτη κατηγορία, καθώς και η Νεκάξα που πήρε την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

*Έκτος όμιλος: Τιχουάνα 3β. (1 αγ.), Λόμπος 0β. (0 αγ.), Τολούκα 0β. (1 αγ.)

ΛΟΜΠΟΣ (Β’)

Στην μάχη του κυπέλλου ρίχνεται απόχε η Λόμπος, η οποία έχει ωστόσο ελάχιστες πιθανότητες για πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, ούσα σε έναν όμιλο κόντρα σε Τιχουάνα και Τολούκα. Η ομάδα του Μιγκέλ Φουέντες δεν έχει ξεκινήσει και πάρα πολύ καλά τις φετινές διοργανώσεις, μετρώντας δυο ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια. Μετά την “λευκή” ισοπαλία στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μουρτσιελάγκος, η Λόμπος αναδείχθηκε και πάλι ισόπαλη χωρίς τέρματα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τάμπικο Μαδέρο, το βράδυ του Σαββάτου. Έτσι αγνοεί τη νίκη στα τρία τελευταία επίσημα παιχνίδια της, καθώς εκτός από τις δυο ισοπαλίες, έχει και μια ήττα, για την τελευταία αγωνιστική του Κλαουσούρα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Τάμπικο Μαδέρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΤΙΧΟΥΑΝΑ (Α’)

Από την πλευρά της, η Τιχουάνα θέλει να κάνει σήμερα το δυο στα δυο και να βάλει τις βάσεις για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Η ομάδα του Μιγκέλ Ερέρα έχει ως κύρια ανταγωνίστρια της σε αυτό τον όμιλο, την Τολούκα, με την οποία και αναμετρήθηκε εντός έδρας την προηγούμενη εβδομάδα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μια άνετη νίκη με σκορ 3-0. Ο Αριόλα στο 10ο λεπτό άνοιξε το “χορό” των τερμάτων, με υον Αμάντο Μορένο να διπλασιάζει στο σκορ, τρία λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Πέρες. Μια πολύ σημαντική νίκη για την Τιχουάνα, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα της εξασφαλίσει και την πρώτη θέση. Πορέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Πουέμπλα, για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα τέρματα των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Ροντρίγκες (37′) και Γκάμπριελ Χάουτσε (47′) μειώνοντας σε 2-1 και 3-2 αντίστοιχα. Αυτή ήταν και η πρώτη της ήττα μετά από τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και είχε απολογισμό δυο νίκες και δυο ισοπαλίες, χωρίς να έχει δεχθεί και κάποιο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από την Πουέμπλα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.