Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Αναμέτρηση στο πλαίσιο του International Champions Cup.

* Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί δύο φορές σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ: το 2005 η Λίβερπουλ κατέκτησε στα πέναλτι το τρόπαιο στην Κωνσταντινούπολη (3-3 η κανονική διάρκεια και η παράταση), ενώ η Μίλαν πήρε το… αίμα της πίσω στο ΟΑΚΑ δύο χρόνια αργότερα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Το δεύτερο παιχνίδι της στο International Champions Cup δίνει σήμερα η Λίβερπουλ, το οποίο της… φέρνει αναμνήσεις από δύο τελικούς Τσάμπιονς Λιγκ. Οι “κόκκινοι” ηττήθηκαν προχθές από την Τσέλσι με 1-0, παρουσιάζοντας ένα μέτριο πρόσωπο. Θυμίζουμε ότι μέχρι την έναρξη της Πρέμιερ Λιγκ (14/08) υπάρχουν οι προγραμματισμένες φιλικές συναντήσεις με Ρόμα, Μπαρτσελόνα και Μάιντζ.

Πιθανότατα θα πάρουν χρόνο συμμετοχής στο σημερινό ματς ο δεξιός μπακ Ναθάνιελ Κλάιν, ο επιθετικός Ντανιέλ Στάριτζ και ο νεοφερμένος μεσοεπιθετικός Βαϊνάλντουμ, ενώ δεν αποκλείεται κάτι τέτοιο να ισχύσει και για τη βελγική τριάδα των Μινιολέ (ΤΕ), Μπεντέκε (ΕΠ) και Οριγκί (ΕΠ), αλλά και για τον μέσο Τσαν, οι οποίοι ξεκουράστηκαν στο ματς με την Τσέλσι. Στον αντίποδα, ο κίπερ Κάριους υπέστη τραυματισμό στο χέρι, που ενδέχεται να τον κρατήσει εκτός δράσης μέχρι τον Οκτώβριο, ενώ παράλληλα υποφέρουν από τραυματισμό ο μέσος Γκρούγιτς και ο κεντρικός αμυντικός Ματίπ. Νοκ-άουτ και οι αμυντικοί Σακό και Τζόε Γκόμες και ο μέσος Λούκας Λέιβα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την Τσέλσι στο πλαίσιο του ICC. Αποβολή για τον Φάμπρεγας στο 70ο λεπτό.

Στατιστικό: 5/5 NG στα καλοκαιρινά φιλικά.

ΜΙΛΑΝ

Θετικότατο το πρόσωπο που έδειξε η Μίλαν στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο International Champions Cup απέναντι στην Μπάγερν, με το ισόπαλο 3-3 της κανονικής διάρκειας να δίνει τη σκυτάλη στην επικράτηση στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Νιανγκ άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, οι Βαυαροί απάντησαν με δύο γκολ, για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Μπερτολάτσι (49′) και Κούτσκα (61′) και τον Ριμπερί να στέλνει το ματς στα πέναλτι με εύστοχο χτύπημα από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις.

Θυμίζουμε ότι οι “ροσονέρι” είχαν επικρατήσει με 2-1 της Μπορντό στο πρώτο φετινό τους φιλικό, ενώ μετά από το σημερινό ακολουθεί αυτό απέναντι στην Τσέλσι. “Παίζουμε πάντα για τη νίκη”, τόνισε ο τεχνικός, Βιτσέντζο Μοντέλα, στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε στα πέναλτι της Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο του ICC. Η κανονική διάρκεια έληξε στο ισόπαλο 3-3.

Στατιστικό: G/G και Over 2,5 τα δύο καλοκαιρινά φιλικά.