ΛΕΟΝ

Κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Άτλας, την προηγούμενη αγωνιστική. Το τέρμα του Μάουρο Μποσέλι λίγο πριν το φινάλε ήταν αρκετό για χαρίσει τον ένα βαθμό στην ομάδα του, που σχεδόν εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα πλέι οφ, αν και κατρακύλισε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Λουίς Τένα χρειάζεται μόλις ένα βαθμό στα δυο τελευταία παιχνίδια κόντρα σε Πατσούκα και Ντοράδος, που έχει ήδη υποβιβαστεί, για να εξασφαλίσει και τυπικά την είσοδό της στα πλέι οφ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Άτλας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΠΑΤΣΟΥΚΑ

Μετά την ισοπαλία 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Γουαδαλαχάρα, την προηγούμενη αγωνιστική, είναι σχεδόν σίγουρο πως η Πατσούκα θα συμμετάσχει στα πλέι οφ. Ο Ροδόλφο Πισάρο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν από το σημείο του πέναλτι, δέκα λεπτά αργότερα. Ήταν ένα ”ανοιχτό” παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες, οι οποίες με τέτοιες εμφανίσεις αξίζουν μια θέση στα πλέι οφ. Αυτός ο βαθμός έφερε την ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο στους 26 βαθμούς, όπου και συγκατοικεί με τη Λεόν, ωστόσο έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γουαδαλαχάρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.