Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΛΕΟΝ

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το νέο πρωτάθλημα, η Λεόν, η οποία υπέστη βαριά ήττα 5-1 στην έδρα της Πατσούκα, με την οποία διατηρεί και αδελφικές σχέσεις. Ο 30χρονος Λουίς Μόντες μπορεί να ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, τρία λεπτά μετά το τέρμα της Πατσούκα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 63ο λεπτό, όταν ο Χουάν Κουέβας, που είχε μπει στο παιχνίδι λίγο νωρίτερα, αποβλήθηκε. Πλέον, η ομάδα του Λουίς Τένα θέλει απεγνωσμένα να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, κόντρα στη νεοφώτιστη Νεκάξα. Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Μάουρο Μποσέλι, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ωστόσο εκτός μένει ο τιμωρημένος Κουέβας.

Μεσοβδόμαδα, η Λεόν υποδέχθηκε την Σελάγια, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου. Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με αποτέλεσμα να μοιραστούν από ένα βαθμό. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 68ο λεπτό, η Λεόν κατάφερε να σώσει την παρτίδα, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 90′ ο Γκιγιέρμο Μπουρντίσο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σελάγια για το Κύπελλο.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΝΕΚΑΞΑ

Η νεοφώτιστη Νεκάξα κατάφερε να κάνει μια τίμια εμφάνιση στο πρώτο της παιχνίδι μετά και την επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κρουζ Αζούλ, μετά και το μεταξύ τους 0-0. Η ομάδα του Αλφόνσο Σόσα είχε το 49% της κατοχής της μπάλας και κατάφερε να ανακόψει τις όποιες προσπάθειες των αντιπάλων της, με αποτέλεσμα καμία εκ των δυο ομάδων να μη βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν ένα θετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ωστόσο ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα για τη Νεκάξα, συμπεριλαμβανομένων και των εκτός έδρας αναμετρήσεων κόντρα σε Πατσούκα και Μοντερέι, σε μερικές εβδομάδες. Η αποψινή εκτός έδρας αναμέτρηση με την Λεόν, μπορεί να κρύβει κάποιες δυσκολίες, ωστόσο η Νεκάξα είναι ικανή να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο Σόσα αναμένεται να έχει στη διάθεσή του όλους τους παίκτες του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κρουζ Αζούλ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.