* Η Λιντς σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Τσάρλτον παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Λιντς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΛΙΝΤΣ

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα η Λιντς, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε των Μπέρμιγχαμ (2-1 εκτός έδρας), Ρέντινγκ (3-2 εντός έδρας) και Γουλβς (2-1 εντός έδρας) το συγκρότημα του Έβανς μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Χαλ (2-2 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γουντ στο 15’, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δύο φορές στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τους Ερνάντεζ και Χάντλστοουν, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Ντάλας. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Λιντς στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Μόουατ ο οποίος επιστρέφει στην αποστολή της Λιντς.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Χαλ και Λιντς στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Λιντς για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΤΣΑΡΛΤΟΝ

Κανένα απολύτως ενδιαφέρον δεν έχει από τις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος η Τσάρλτον, καθώς έχει ήδη υποβιβαστεί στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Το συγκρότημα του Ρίγκα απέχει από τα νικηφόρα αποτελέσματα εδώ και πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Πιο συγκεκριμένα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Ίπσουϊτς (0-0 εκτός έδρας) και Μπόλτον (0-0 εκτός έδρας), ενώ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των ΚΠΡ (2-1 εκτός έδρας), Ντέρμπι Κάουντι (1-0 εντός έδρας) και Μπράιτον (3-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπάλντοκ στο 8’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 51’ με τον Γκούντμουντσον. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκαλάκ έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την Μπράιτον, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χίμιντ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Εκτός αποστολής για τους Λονδρέζους συνεχίζουν να βρίσκονται οι τραυματίες Μπάουερ και Γκουτσανέιχαντ.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Τσάρλτον από την Μπράιτον, στο πλαίσιο της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Τσάρλτον αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.