* Η Λατίνα αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΛΑΤΙΝΑ

Αήττητη παραμένει η Λατίνα στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και επτά ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε των Μπάρι (2-1 εντός έδρας) και Βιτσέντζα (1-0 εκτός έδρας), ενώ στη συνέχεια μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Σαλερνιτάνα (1-1 εντός έδρας), Σπαλ (0-0 εκτός έδρας), Βίρτους Εντέλα (1-1 εντός έδρας), Άσκολι (2-2 εκτός έδρας), Μπρέσια (1-1 εντός έδρας), Περούτζια (1-1 εκτός έδρας) και Αβελίνο (0-0 εντός έδρας). Το συγκρότημα του Βιβαρίνι παραμένει αήττητο στις δέκα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση (δύο νίκες, οχτώ ισοπαλίες/ 10-7 τα γκολ).

«Οι οπαδοί θα πρέπει να παραμείνουν ψύχραιμοι, το σχέδιό μας για την ομάδα προχωράει όπως πρέπει», υπογράμμισε με δηλώσεις του ο πρόεδρος της Λατίνα, Άντζελο Φερούλο. Παρελθόν αποτελεί από τους «νερατζούρι» ο μέσος Μορέτι, ο οποίος μετακόμισε με ελεύθερη μεταγραφή στην Αβελίνο. Με τη μορφή δανεισμού από τη Νάπολι απέκτησε μέχρι το ερχόμενο καλοκαίρι η Λατίνα τον Ρομπέρτο Ινσίνιε. Ο 22χρονος επιθετικός είναι ο μικρότερος αδελφός του Λορέντζο, ο οποίος πραγματοποιεί σπουδαίες εμφανίσεις με τους «παρτενοπέι».

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Λατίνα και Αβελίνο στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (0-0), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα εννέα από τα δέκα τελευταία εντός έδρας απιχνίδια της Λατίνα για το πρωτάθλημα (παίξτο στον Stoiximan)

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Την πορεία της για κατάκτηση του πρωταθλήματος και άμεση επάνοδο στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας θέλει να συνεχίσει και στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος η Ελλάς Βερόνα. Με τους 41 βαθμούς που συγκέντρωσε μετά το πέρας 21 αγωνιστικών το συγκρότημα του Πέκια βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης, στο +3 από τη Φροζινόνε και στο +5 από τις Μπενεβέντο και Σπαλ. Πριν το τέλος του 2016 επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Τσεζένα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με τον Ντάνιελ Μπέσα, προτού ο Πατσίνι διπλασιάσει τα τέρματά τους επτά λεπτά αργότερα.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 61’ ο Μπόλντορ. Στις δέκα συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι Βερονέζοι για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες (17-13 τα γκολ). Η Ελλάς Βερόνα έβγαλε από τα ταμεία της 1.200.000 ευρώ για να αποκτήσει τον Ντάνιελ Μπέσα, ο οποίος αγωνίζονταν σε αυτή με τη μορφή δανεισμού. Μέχρι στιγμής τη φετινή σεζόν πραγματοποίησε 21 συμμετοχές σκοράροντας πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Ελλάς Βερόνα στην έδρα της επικρατώντας με 3-0 της Τσεζένα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Ελλάς Βερόνα για το πρωτάθλημα.