*Φάση των “16” στο Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Τα παιχνίδια είναι διπλά και είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα δυο παιχνίδια, τότε ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Η αναμέτρηση δεν διεξάγεται στην φυσική έδρα της Κουζεστάν, “Ghadir Stadium”, αλλά στο “Al-Seeb Stadium” που βρίσκεται στο Ομάν.

ΚΟΥΖΕΣΤΑΝ (Ιράν)

Ως καλύτερη δεύτερη πήρε την πρόκριση για τη νοκ άουτ φάση η Κουζεστάν, παρότι δεν έπεισε με τις εμφανίσεις της στα τελευταία παιχνίδια. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Σίρους Πουρμουσάβι φιλοξένησε την Αλ Τζαζίρα, από την οποία και βρέθηκε πίσω στο σκορ, δυο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ωστόσο, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το τέρμα του Ζομπεγί, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Έφτασε τους εννέα βαθμούς και πήρε την πρόκριση μαζί με την Λακβίγια, η οποία και είχε πέντε βαθμούς περισσότερους.

Έχει ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στις εγχώριες διοργανώσεις, οπότε και πλέον έχει στρέψει την προσοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου και θέλει να φτάσει όσο πιο ψηλά μπορεί. Αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της, με δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Εντός έδρας αγνοεί την ήττα στα δέκα τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της, με τέσσερις νίκες και έξι ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλ Τζαζίρα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

Το Κουζεστάν – Αλ Χιλάλ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΛ ΧΙΛΑΛ (ΣΑ)

Δεν δυσκολεύτη καθόλου στον όμιλο της η Αλ Χιλάλ και τερμάτισε στην πρώτη θέση με τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Ραμόν Ντίαζ φιλοξενήθηκε από την Αλ Ραγιάν, στην έδρα της οποίας πήρε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 3-4. Από δυο γκολ σημείωσαν οι Μιλέσι (40′, 73′) και Ομάρ Κχριμπίν (66′, 84′) και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Έτσι έφτασε τους δώδεκα βαθμούς και προκρίθηκε μαζί με την δεύτερη Περσέπολις, η οποία είχε και τρεις βαθμούς λιγότερους.

Την περασμένη Πέμπτη (18/05), η Αλ Χιλάλ αντιμετώπισε την Αλ Αχλί στον τελικό του King ‘s Cup. Αν και προηγήθηκε με τον Ομάρ Κχριμπίν (28′) δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, η Αλ Χιλάλ πήρε και πάλι προβάδισμα, χάρη στα τέρματα των Μοχάμεντ Τζάφαλι (77′) και Κάρλος Εντουάρντο (90’). Στις καθυστερήσεις, η Αλ Αχλί μείωσε απλά για το 2-3, με την Αλ Αχλί να κατακτά το τρόπαιο. Προέρχεται από ένα αήττητο σερί 23 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και μετράει 18 νίκες και πέντε ισοπαλίες, έχοντας επικρατήσει στα πέντε πιο πρόσφατα. Αήττητη στα 19 τελευταία εκτός της, με 16 νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-3 επί της Αλ Αχλί για το King ‘s Cup.

Στατιστικό: G/G και Over 3.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.