*Πλέι οφ πρωταθλητή, 3η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Σεϊνάγιοεν – Κουόπιο 1-0 και Κουόπιο – Σεϊνάγιοεν 3-0

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Σεϊνάγιοεν στα επτά τελευταία εκτός με αντίπαλο την Κουόπιο (6-0-1).

ΚΟΥΟΠΙΟ

Προηγούμενο ματς: Tεράστια εκτός έδρας νίκη με 0-1 απέναντι στην Ίντερ Τούρκου την περασμένη αγωνιστική. Σκληρό ματς, όλα έδειχναν ισοπαλία αλλά λυτρώθηκε με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+6′).

Παιχνίδι τακτικής αυτό απέναντι στην Ίντερ Τούρκου, είχε όμως την υπομονή να αντέξει και να μείνει προσηλωμένη στον στόχο της νίκης. Στην εκπνοή, διατήρησε ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες που έχει για τον τίτλο, αφού μετά την νέα νίκη της Ελσίνκι χρειάζεται μόνο νίκες από εδώ και πέρα, ενώ παράλληλα θέλει τουλάχιστον μία ήττα και μια ισοπαλία της πρωταθλήτριας. Δεν πείθει με την εικόνα της τις τελευταίες εβδομάδες, μοιάζει επηρεασμένη από το ότι έκανε «χαρακίρι» στα πέντε πρόσφατα παιχνίδια. Σταθερά εκτός ο Βέτελι.

Κουόπιο Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με οδυνηρό τρόπο με 2-3 από την Ελσίνκι εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Δέχτηκε δύο γκολ στο 30′ και στο 48′ αντίστοιχα, αλλά έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι (83′, 85′). Ωστόσο, στις καθυστερήσεις υπέστη το σοκ και δέχτηκε τρίτο τέρμα (90+2′), το οποίο έκρινε και το ματς.

Είναι πλέον ξεκάθαρο πως η Σεϊνάγιοεν έχει μείνει από δυνάμεις και δεν μπορεί το νεανικό της ρόστερ να ακολουθήσει τον απαιτητικό ρυθμό των αγώνων στο πρωτάθλημα. Αυτός είναι και ο λόγος που από την κορυφή της βαθμολογίας έχει βρεθεί στο -15 μέσα σε δέκα αγωνιστικές, απόδειξη της ολοκληρωτικής της κατάρρευσης. Έχει επτά ήττες στα οκτώ τελευταία και βρίσκεται στο -5 από την τρίτη θέση. Αμφίβολος ο Βαϊόνπαα, τιμωρημένοι οι Τίκανεν και Ντάνγουντι.